صفحه اصلی / بیانیه / بیانیه مرکز همکاری سازمانهای آزربایجان جنوبی در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه و اعتراضات ملتمان

بیانیه مرکز همکاری سازمانهای آزربایجان جنوبی در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه و اعتراضات ملتمان

بر اساس اطلاعات منتشر شده در روزهای اخیر و هشدارهای کارشناسان، مشکل خشک شدن دریاچه اورمیه بار دیگر به مرحله فاجعه‌باری رسیده و در حال رسیدن به نقطه غیرقابل بازگشت است.
همه کارشناسان متفق القول هستند که ۷۰ درصد خشکی دریاچه اورمیه ناشی از مدیریت اشتباه یا عمدی رژیم ایران بر منابع آب بوده است و اگر دریاچه اورمیه به طور کامل خشک شود بخش اعظم آزربایجان جنوبی به ویژه شهر تبریز غیرقابل سکونت خواهد شد، میلیونها آزربایجانی از دیار خود آواره خواهند شد و شاید آزربایجان جنوبی از صحنه تاریخ محو شود!
رژیم ایران علیرغم مطالبات و اعتراضات ملتمان سالهاست که هیچ اقدام عملی برای نجات دریاچه اورمیه انجام نداده است. همه وعده‌های داده شده دروغ از آب درآمده، بودجه‌های وعده داده شده یا تخصیص نیافته و یا بخش کوچکی اختصاص‌یافته که آنهم توسط مسئولان رژیم ریخت و پاش شده است. در نتیجه دریاچه اورمیه به مرحله مرگ رسیده است و هنوز هیچ برنامه ای برای نجات آن وجود ندارد. شاید هم نقشه این است که دریاچه اورمیه خشک شود و فاشیسم فارسی حاکم بر ایران مشکل آزربایجان جنوبی را اینگونه حل کند!
طبیعتا این وضعیت ملت ما را به شدت نگران کرده است. زیرا این واقعاً برای وطن و ملت ما تبدیل به موضوع مرگ و زندگی شده است. البته که برای این وضعیت راه حل هایی وجود دارد. اما گویا رژیم ایران قصدی برای حل این موضوع ندارد!
به همین دلیل هر روز صدای اعتراض ملتمان در آزربایجان جنوبی بلند می شود! هر روز شاهد اعتراضات ملتمان چه در شبکه های اجتماعی و چه در سطح شهرهایمان هستیم. روز گذشته تعدادی از فعالان آزربایجانی داخل کشور در اطلاعیه ای به صراحت اعلام کردند که تحت این شرایط ملتمان اعتراض خود را در خیابانها نشان خواهد داد.
ما به عنوان مرکز همکاری سازمان‌های آزربایجان جنوبی ضمن حمایت کامل از اعتراضات به حق ملتمان و فعالان داخل کشور، اعلام می کنیم رژیم ایران یا گام های عملی برای نجات دریاچه اورمیه را طی روزهای آینده برخواهد داشت یا ملت ما واکنش مدنی و دموکراتیک خود را در خیابان بیان خواهد کرد! این یک هشدار آشکار است.

مرکز همکاری تشکیلات های آزربایجان جنوبی:
• اتحادیه دمکراتیک ترکهای آزربایجان جنوبی-گادتب
• تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان –دیرنیش
• جبهه آزادی -گاماج
• جنبش دانشجویی آزربایجان- آزوح
• حزب استقلال آزربایجان جنوبی-گایپ
• حزب دمکرات آزربایجان جنوبی-گادپ
• حزب لیبرال دموکرات آزربایجان جنوبی-گالدپ
• حزب مرکزی آزربایجان-آ م پ

۰۷/۰۷/۲۰۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *