صفحه اصلی / ایران / فیگارو: رژیم آخوندی ایران همانند اتحاد جماهیر شوروی فرو خواهد پاشید

فیگارو: رژیم آخوندی ایران همانند اتحاد جماهیر شوروی فرو خواهد پاشید

روزنامه فرانسوی فیگارو صفحه‌ای را به ایران اختصاص داده و عنوان آن را «ایران، امپراتوری ضد مردم» نهاده است.

این روزنامه در تحلیل مفصل خود نوشته است که چهل سال پس از انقلابی که به سقوط شاه و تأسیس جمهوری اسلامی انجامید، نه تنها حکومت دینی در ایران از بین نرفته بلکه با استفاده از اشتباهات استراتژیک آمریکا، این رژیم موفق شده یک امپراتوری شیعه را در خاورمیانه ایجاد کند.

فیگارو در قسمتی دیگر می‌نویسد که با وجود همه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه، حال دولت تهران با یک قیام مردمی در کشور خود روبه‌رو است. بحران اقتصادی و اجتماعی ایران نشان می‌دهد که رژیم آخوندها از نفس افتاده است.

در عراق و لبنان هم احساسات ملی مردم بر باور مذهبی شیعه غلبه کرده و نفوذ ایران در این کشور‌ها را با چالش جدی روبه‌رو کرده است.
فیگارو یادآوری می‌کند که در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۹۸، مردم صدها شهر ایران علیه افزایش ناگهانی بهای بنزین قیام کردند. پس از آغاز این قیام مردمی، جمهوری اسلامی ایران دست به سرکوب شدید و گسترده معترضان زد.

فیگارو در تحلیل خود آورده است که در پی آغاز اعتراضات مردمی در ایران، کشور حال و هوای جنگ داخلی به خود گرفت و نیرو‌های نظامی دولت با خشونت شدید با معترضان برخورد کردند. طی این اعتراضات، بیش از ۲۰۰ معترض ایرانی کشته و ۴ هزار نفر زخمی و حداقل ۵ هزار تن دیگر دستگیر شدند.

فیگارو می‌نویسد که اعتراضات اخیر هم مانند اعتراضات سال ۱۳۹۶، به طبقه متوسط جامعه ایران خلاصه نمی‌شود. تمامی اقشار این جامعه، به ویژه محافظه‌‌کارترین بخش مردم ایران که پیش از این از تصمیمات سیاستی و اجتماعی رژیم جمهوری اسلامی حمایت می‌کردند، در این اعتراضات شرکت کرده‌اند.

مطابق تحلیل فیگارو، نخستین دلیل قیام مردمی در ایران، بحران اقتصادی در این کشور است.
اقتصاد ایران بر پایه درآمدهای نفتی استوار می‌باشد. دلیل دیگری که پای معترضان ایرانی را به خیابان‌های شهر‌های این کشور کشیده، این است که مردم از رژیم پیرسالار آخوندها خسته شده‌اند. آن‌ها مخالف هزینه مالی و انسانی برنامه هسته‌ای و بقای امپراتوری شیعه در کشور خود هستند.

فیگارو می‌نویسد که همزمان با اعتراضات مردمی در ایران، تظاهرات عراق و لبنان هم شدت گرفته است. شیعیان در این دو کشور که پیش از این حامیان جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رفتند، حال در صف اول تظاهرات قرار دارند. آن‌ها نفوذ ایران در امور سیاسی کشور خود را محکوم می‌کنند.

روزنامه فیگارو در ادامه می‌نویسد که واکنش جمهوری اسلامی ایران به اعتراضات مردمی در عراق و لبنان، دعوت به سرکوب معترضان و برقراری نظم از راه هراس‌افکنی بوده است. استراتژی سرکوب هراس‌افکنی جمهوری اسلامی در کوتاه مدت می‌تواند به نفع تهران به پایان برسد؛ اما این موضوع، از تضعیف رژیم و فروپاشی این امپراتوری شیعه حکایت دارد.

این روزنامه فرانسوی در قسمتی دیگر می‌نویسد، با این حال، آنچه در ایران می‌گذرد نشان می‌دهد که الگوی سیاسی مبتنی بر استبداد ادامه دارد و آخوندها توانایی پیشبرد اصلاحات از خود نشان نمی‌دهند. جمهوری اسلامی ایران امپراتوری خود را با خون بنا گذاشته و با خون آن را حفظ می‌کند. آن چه قابل ذکر است این است که در دراز مدت، رژیم آخوندی ایران هم همانند اتحاد جماهیر شوروی فرو خواهد پاشید.

لاز به ذکر است در سال ۲۰۱۸ الهه کولایی یکی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه تهران طی توئیتی از فروپاشی احتمالی ایران سخن گفته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *