صفحه اصلی / ایران / شیراز: ممنوعیت ورود به باغها با لباس ملی تورک‌های قشقایی

شیراز: ممنوعیت ورود به باغها با لباس ملی تورک‌های قشقایی

در تداوم سرکوب تورک های قاشقایی مسئولان شهر شیراز در اقدامی فاشیستی و نژادپرستانه، ورود به باغهای این شهر با لباس قاشقایی را ممنوع کردند. این در حالیست که بخش بزرگی از جمعیت شهر شیراز را تورک‌های قشقای تشکیل می دهند.

شهروندان قاشقایی با ارسال گزارش های متعدد به «بایداق نیوز» رسانه متعلق به تورک های قاشقایی، از این اقدام تورک ستیزانه مسئولان دولتی شیراز خبر داده اند.

یکی شهروند قاشقایی نوشت حراست «باغ نارنجستان» شیراز در حضور شمار زیادی از مردم، یک دختر جوان تورک قاشقایی را به دلیل پوشیدن لباس قاشقایی از این مکان تاریخی بیرون کرد.

او افزود: «اگر خودم نمی دیدم در باورم هم نمی گنجنید، به خاطر پوشیدن لباس یک ملیت، حق ورود آن شخص به اماکن تاریخی سلب می‌شود.»

شهروند دیگری نوشته «یک هفته قبل به باغ ارم شیراز رفتم، مادرم و خانمم همراهم بودند. مادر من همیشه لباس قاشقایی می پوشد، نمیتواند لباس دیگری بپوشد،‌ حراست باغ گفتند یا باید چادر بیاندازد و یا اینکه نمی توانند وارد شوند! مگر می شود باغی که تا همین چند دهه پیش متعلق به قاشقایی بود را اشغال کرده اند و الان مادران ما به خاطر لباس خودمان حق ورود به این باغ را ندارند؟»

لازم به ذکر است، حکومت مرکزی ایران در راستای سیاست های تورک ستیزانه خود، در ماههای اخیر تلاش گسترده ای را برای سرکوب و اخراج تورک های قاشقایی از سرزمین های اجدادی شان در استانهای اصفهان، خوزستان و کهگلویه و بویر‌احمد و شیراز آغاز کرده است.

در همین رابطه، در فرورین ماه ۱۴۰۱ اداره منابع طبیعی و ماموران نیروی انتظامی ایران بدون اطلاع قبلی، دهها پناهگاه و خانه‌ عشایری تورک‌های قاشقایی در ییلاقات پادنا (دنای) واقع در شهرستان سمیرم استان اصفهان را به بهانه قرار گرفتن در زمینهای منابع ملی، تخریب کردند.

اواخر سال گذشته نیز ماموران امنیتی ایران تلاش کردند با ایجاد رعب و وحشت و ضرب و شتم عشایر قاشقایی، آنها را از خاک اجدادی شان در منطقه «هلیگان» گچساران در استان کهگلویه و بویر‌احمد اخراج کنند و با پایان دادن به زندگی کوچ نشینی عشایر قاشقایی، علاوه بر تصاحب زمینهای قاشقایی ها، مقدمات آسیمیله کردن آنان را فراهم کنند.

تورک های قاشقایی از بزرگترین گروههای ائتنیکی جنوب ایران هستند و جمعیت آنها حدود ۳ میلیون نفر می باشد. «قاشقای یورد» سرزمین تورک های قاشقایی می باشد که بخش هایی از استان های کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس و بوشهر را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *