صفحه اصلی / ایران / آغاز محاکمه یک ایرانی در دانمارک به اتهام اقدام برای ترور مخالفان حکومت ایران

آغاز محاکمه یک ایرانی در دانمارک به اتهام اقدام برای ترور مخالفان حکومت ایران

محاکمه یک مرد ایرانی – نروژی به اتهام جاسوسی و اقدام به قتل به نیابت از حکومت ایران در دانمارک روز جمعه ۱۲ اردیبهشت در شهر راسکیله واقع در غرب کپنهاگ آغاز شد.

دادستان در جلسه دادگاه گفت این مرد ۴۰ ساله به فراهم کردن امکانات برای ترور یک ایرانی تبعیدی، رهبر گروه جدایی طلب «جنبش پیکار عربی برای آزادی الاحواز» متهم شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادستانی در اعلام جرم می‌گوید این فرد که اتهامات خود را رد کرده عملیات شناسایی برای ترور در دانمارک را «به دستور و طبق راهنمایی‌های نهادهای امنیتی ایران انجام داده است».

او متهم شده که طی سه روز در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ از اطراف منزل فردی که هدف عملیات ترور بوده عکس‌برداری و فیلم‌برداری کرده است.

پلیس و اداره امنیت دانمارک برای خنثی کردن این طرح در روز ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ یک عملیات بزرگ انجام دادند که تمام کشور را به مدت چند ساعت متوقف کرد.

دولت دانمارک معتقد است این طرح ترور از سوی حکومت ایران و به تلافی حمله مسلحانه به مراسم رژه نظامی روز ۳۱ شهریور سال ۹۷ در شهر اهواز طراحی شده بود. در این حمله که دولت ایران آن را به «جنبش پیکار عربی برای آزادی الاحواز» نسبت داده حداقل ۲۴ نفر کشته شدند.

دولت ایران رسما طراحی این ترور در دانمارک را تکذیب کرده است. قرار است حکم دادگاه در ماه ژوئن امسال صادر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *