صفحه اصلی / آذربایجان / کتاب «آذربایجان جنوبی در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ» به نویسنده «داستان‌های سحرانگیر تبریز» اهدا شد

کتاب «آذربایجان جنوبی در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ» به نویسنده «داستان‌های سحرانگیر تبریز» اهدا شد

کتاب «آزربایجان جنوبی در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ» نوشته «مهسا مهدی زاده» به پروفسور «جمیله حسن زاده» نویسنده کتاب «تبریزین سئحیرلی ناغیللاری» (داستان‌های سحرانگیر تبریز) اهدا شد.

کتاب «آزربایجان جنوبی در طول جنگ ۴۴ روزه قره باغ» نوشته مهسا مهدی زاده چند ماه پیش توسط انتشارات «بنگو، آوراسیا یازارلار بیرلیگی» (بنگو، مجمع نویسندگان اوراسیا) در شهر آنکارا منتشر شد. این کتاب در فروردین ماه ۱۴۰۱ در آزربایجان شمالی نیز به چاپ رسید.

این کتاب واکنش شهروندان آزربایجان جنوبی در طی جنگ ۴۴ روزه قره باغ را مورد بررسی قرار داده است و مشاهدات و تحقیقات مهسا مهدی زاده نویسنده و فعال سیاسی آزربایجان جنوبی را در برمی‌گیرد. در نسخه چاپ شده در آزربایجان پیامدهای ناشی از خواندن شعر «آرازی آییردیلار» توسط اردوغان نیز ضمیمه شده است.

لازم به ذکر است، پروفسور جمیله حسن‌ زاده، پژوهشگر برجسته انستیتوی معماری و هنر آکادمی ملی علوم آزربایجان، همچنین تألیف کتاب ارزشمند «هنر مینیاتور تبریز» را نیز در کارنامه پژوهشی خود دارد.

هفته گذشته، «جورج دیک» در یک توییت معنادار با انتشار عکسی از خودش که کتاب «تبریزین سئحرلی ناغیللاری» را در دست داشت، نوشت: «من با مطالعه‌ این کتاب بزرگ که به تازگی به دستم رسیده، در مورد تاریخ و فرهنگ آزربایجان در تبریز، اطلاعات بسیاری کسب کرده‌ام.»

به دنبال آن، «عباس موسوی» سفیر ایران در آزربایجان با دستپاچگی، تبریز را «عزیز ایران» خواند و ضمن تهدید سفیر اسرائیل به کشتن، نوشت: «برای اطلاع این پسرک ماجراجو: تبریز عزیزمان به عنوان سرزمین اولین های تاریخ پرافتخار ایران شناخته می شود. ظاهرا قرار است اولین صهیونیست خبیث هم توسط مردم غیور تبریز دفن شود. هرگز از خط قرمز ما عبور نکن، هرگز!»

شهروندان آزربایجان شمالی نیز در محکومیت گستاخی سفیر ایران و در حمایت از سفیر اسرائیل و آزربایجان جنوبی، کمپین خواندن کتاب «داستان‌های سحر انگیز تبریز» راه اندازی کردند و تصاویر خود را در حالیکه کتاب «داستان‌های سحر انگیز تبریز» در دست دارند را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. این کمپین به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته و در آزربایجان شمالی ترند شد.

در سطح جهان نیز درخواست برای خرید این کتاب به شدت افزایش یافت و این کتاب به سرعت به فروش رفت و در سایت آمازون نیز نایاب شد.

گونازتی‌وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *