صفحه اصلی / آذربایجان / حراج خانه‌های تاریخی آذربایجان در پی بی‌توجهی مسئولان ایران + عکس

حراج خانه‌های تاریخی آذربایجان در پی بی‌توجهی مسئولان ایران + عکس

در راستای تداوم تخریب و حذف آثار تاریخی تورک های آزربایجان جنوبی، باز هم خانه های تاریخی تبریز به حراج گذاشته شدند.

این خانه های ارزشمند مربوط به دوره تورک های قاجار است که در اپلیکیشن دیوار تحت عنوان «خانه کلنگی» به فروش گذاشته شده اند.

خانه های تاریخی آزربایجان در حالی به حال خود رها شده اند و مورد بی مهری مسئولان میراث فرهنگی ایران قرار گرفته اند که چنین مکان هایی در شهرهای فارس نشین مرکز کشور توسط سازمان میراث فرهنگی، مرمت و ساماندهی شده و کاربری های در خور مجموعه مانند موزه، هتل سنتی و مهمانپذیر به آنها داده می شود.

 پیشتر نیز خانه تاریخی حاج شیخ تبریز در کانال«دیوار تبریز» به حراج گذاشته شده بود در حالیکه این بنا مربوط به دوره قاجار بوده و سال ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۴۱۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

حکومت ایران در صدد است تا با حذف آثار و مظاهر فرهنگی-تاریخی تورک ها در آزربایجان، روند آسیمیله کردن و تغییر هویت تورک های آزربایجان را تسهیل نماید.

تخریب ارک عظیم تبریز، تخریب برج های هشتصد ساله مراغه، تخریب محوطه ٩هزار ساله شهریئری، تخریب تپه ٦هزار ساله حسنلو سولدوز، تخریب تپه ٦هزار ساله گؤک تپه اورمیه  و تخریب خانه های تاریخی تبریز تنها بخشی از پروژه حذف تاریخ و هویت تورک های آزربایجان جنوبی بدست حکومت ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *