صفحه اصلی / آذربایجان / توهین بی شرمانه و نژادپرستانه به ترک ها در سریال عروسکی «شهرک کلیله و دمنه»

توهین بی شرمانه و نژادپرستانه به ترک ها در سریال عروسکی «شهرک کلیله و دمنه»

در تداوم توهین های سیستماتیک نژادپرستانه به تورک ها در ایران، این بار عوامل سریال عروسکی «شهرک کلیله و دمنه» تورک ها را مورد تحقیر و توهین های نژادپرستانه قرار دادند.

شهرک کلیله و دمنه یک سریال عروسکی به کارگردانی «مرضیه برومند» و نویسندگی «کوروش نریمانی» است که از پلتفرم فیلم‌نت پخش می‌شود.

در این فیلم گربه نر با لهجه‌ تورکی نمایش داده شده و فردی «بی اصل و نسب» معرفی می گردد و از طرف گربه ماده که خود را پرشین(فارس) می نامند، بارها و بارها مورد تحقیر و توهین قرار می گیرد.

در بخشی از فیلم، گربه «فارس» در جملاتی تحقیرآمیز و نژادپرستانه به گربه «تورک» می گوید:

«چی خیال کردی؟! همون وقت که دمتو گرفتی تو مشتت اومدی خواستگاری یک پرشین! باید فکر اینجاشو می کردی!

لیاقت تو همون دخترخاله بی اصل و نسب بدترکیب‌ات بود نه یک گربه باکلاس پرشین!

اونو می گرفتی تا واست چهارتا چهارتا بزاد، همشون رو هم لای گونی بزرگ می کردی راحت!»

نژادپرستی فارسی و تورک ستیزی در طول یکصد سال گذشته در ایران نهادینه شده و تورک ها در این کشور مکررا مورد تحقیر و توهین های نژاپرستانه فارس ها قرار می گیرند. حکومت ایران نیز به شکل سیستماتیک، نژادپرستی را در جامعه پمپاژ می کند. در کتب درسی، رسانه ها و مطبوعات رسمی ایران نیز، تورک ها مورد تحقیر قرار می گیرند و تاریخ و هویت تورکی آنها انکار و تحریف می شود. در ورزشگاه های تهران نیز «مرگ بر تورک» به یکی از شعارهای اصلی هواداران فارس بدل شده است.

پیشتر در سال ۱۳۸۵ هم روزنامه ایران ارگان رسمی دولت ایران در یک کاریکاتور نژادپرستانه، تورک ها را مورد تحقیر و توهین قرار داد که این گستاخی خشم ملت تورک آزربایجان جنوبی را برانگیخت و تظاهرات های گسترده های در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی شکل گرفت. در این تظاهرات ها دهها تن از شهروندان تورک با شلیک مستقیم ماموران امنیتی ایران جان باختند و صدها آزربایجانی نیز بازداشت و زندانی شدند.

در سال ۱۳۹۴ نیز در برنامه «فتیله» که از صداوسیمای ایران پخش شد، تورک ها افرادی کودن نمایش داده شدند که به جای «مسواک» از «فرچه توالت» برای شستن دهانشان استفاده می کنند. به دنبال این توهین شنیع،  تظاهرات‌های وسیعی به مدت یک هفته در سراسر آزربایجان جنوبی شکل گرفت.

منبع: گوناز تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *