صفحه اصلی / آذربایجان / توزیع گسترده کتابهای ترکی آذربایجانی در اورمیه آذربایجان غربی ”تورکجه م منیم سس بایراغیم”

توزیع گسترده کتابهای ترکی آذربایجانی در اورمیه آذربایجان غربی ”تورکجه م منیم سس بایراغیم”

فعالین ملی مدنی آزربایجان‌جنوبی اقدام به توزیع گسترده کتاب های تورکی آزربایجانی در سطح شهر و محلات اورمیه (اورمو) استان آزربایجان غربی کرده اند.

فعالین ملی مدنی اورمیه ای امروز ۲ اسفند ۱۴۰۰ همزمان با ۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری در اعتراض به آپارتاید زبانی حاکم و عدم امکان تحصیل به زبان مادری ملت آزربایجان اقدام به توزیع گسترده کتاب های تورکی در سطح شهر و محلات اورمیه استان آزربایجان غربی کرده اند.

در حین توزیع کتاب به کودکان و خانواده های اورمیه ای، فعالین اطلاعاتی در مورد حقوق زبانی و فواید آموزش به زبان مادری داده شده است.

فعالان ملی آزربایجانی در مناسبتهای مختلف به روشهای گوناگونی از جمله توزیع کتاب، پخش تراکت، دیوار‌نویسی و ایجاد کمپین های اطلاع رسانی محروم بودن ملت آزربایجان از تحصیل به زبان مادری را اطلاع رسانی نموده و خواستار‌ تمیکن دولت به اجرای مطالبات حقوق‌بشری و اولیه انسانی می گردند.

روز ۲۱ فوریه از طرف یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده است تا به اهمیت موضوع و لزوم تدریس به زبان مادری تاکید گردیده و دولت ها را متعهد به اجرای این اصل بدیهی انسانی نماید.

در ایران شهروندان ترک از بسیاری از حقوق فرهنگی اولیه خود مانند «حق آموزش به زبان مادری»، «حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان ترکی»، «حق داشتن روزنامه ترکی سراسری» محروم اند.

گوناز تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *