صفحه اصلی / آذربایجان / توئیت سفیر اسراییل در آذربایجان درباره «تبریز» و واکنش سخیف سفیر ایران + عکس

توئیت سفیر اسراییل در آذربایجان درباره «تبریز» و واکنش سخیف سفیر ایران + عکس

«جورج دیک» سفیر اسراییل در آزربایجان توییتی معنادار درباره تبریز پایتخت آزربایجان جنوبی منتشر کرد که «سیدعباس موسوی» سفیر ایران در آزربایجان بلافاصله با دستپاچگی به آن جواب داد.

جورج دیک در توییت خود با انتشار عکسی از خودش که کتاب «تبریزین سئحرلی ناغیللاری»(داستانهای سحرآمیز تبریز) را در دست دارد، نوشت: «من با مطالعه‌ این کتاب بزرگ که به تازگی به دستم رسیده، در مورد تاریخ و فرهنگ آزربایجان در تبریز، اطلاعات بسیاری کسب کرده‌ام.»

سفیر ایران در آزربایجان با دستپاچگی، تبریز را «عزیز ایران» خواند و ضمن تهدید سفیر اسرائیل به کشتن، نوشت: «برای اطلاع این پسرک ماجراجو:  تبریز عزیزمان به عنوان سرزمین اولین های تاریخ پرافتخار ایران شناخته می شود.  ظاهرا قرار است اولین صهیونیست خبیث هم توسط مردم غیور تبریز دفن شود. هرگز از خط قرمز ما عبور نکن، هرگز!»

جورج دیک از سفیران بسیار محبوب در آزربایجان شمالی است که حمایت های وی از آزربایجان در جریان جنگ آزادسازی قاراباغ بارها مورد تقدیر دولت و ملت آزربایجان واقع شده است. برعکس وی، سفیر ایران در آزربایجان  بسیار منفور است و دخالت های وی در مسائل داخلی آزربایجان و حمایت های وی از ارمنستان، بارها خشم ملت و دولت آزربایجان را برانگیخته است.

توییت سفیر اسرائیل شعرخوانی معروف «آراز آراز» اردوغان را در اذهان عمومی زنده کرد.  در۲۰ آذرماه ۹۹، جشن پیروزی آزربایجان بر اشغالگران ارمنی و آزادسازی قاراباغ، با حضور روسای جمهور آزربایجان و ترکیه و رژه سربازان ارتش دو کشور در باکو برگزار شد که در این جشن باشکوه اردوغان شعر معروف «آراز آییردیلار، میل‌ایله دویوردولار، من سندن آیریلمازدیم، زورایله آییردیلار» را خواند. این شعر و آهنگ فولکلوریک در ادبیات آزربایجان سمبل جدایی شمال و جنوب آزربایجان است.

در حالیکه خواندن این شعر توسط اردوغان موجی از شادی در آزربایجان جنوبی و شمالی برانگیخت، پان فارسها و مقامات ایران را هم به شدت برآشفت و «جواد ظریف» وزیر امور خارجه وقت ایران، در توییتی خطاب به اردوغان نوشت: «هیچکس نمی‌تواند در باره آزربایجان عزیز ما صحبت کند.»

مقامات ایران در حالی تبریز و آزربایجان جنوبی را «عزیز ایران» می خوانند که از هیچ اقدامی برای نابودی تاریخ، زبان، فرهنگ و محیط زیست آن فروگذاری نمی کنند و آزربایجان جنوبی که تا اواخر دوره قاجار آبادترین و پیشرفته ترین منطقه ایران بود، اکنون به مستعمره ای محروم و عقب مانده بدل شده که تمام داشته هایش توسط حکومت ایران غارت و به مناطق فارس نشین ایران منتقل می شود و موجودیت آن نیز با خشکانیدن عمدی دریاچه اورمیه به مخاطره افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *