صفحه اصلی / آذربایجان / تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران معدن سونگون – ویدئو

تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران معدن سونگون – ویدئو

کارگران معدن سونگون در شهرستان ورزقان در استان آزربایجان‌شرقی (آذربایجان‌شرقی) دست به اعتصاب زده و دست از کار کردن کشیدند.

اعتراضات کارگران معدن سونگون به شرایط غیرقابل تحمل کار، دستمزد پایین، شرایط نامناسب کار و سایر مشکلات مربوط می‌شود.

کارگران شرکتهای پیمانکاری معدن سونگون با تجمع در ورودی معدن سونگون؛ بزرگ ترین معدن مس خاورمیانه و نرفتن به محل کارشان خواستار یکسان سازی حقوق ها و افزایش آن شدند.

گفته می شود ۵۰۰ کارگر که در معدن سونگون کار می کردند، به اعتصاب پیوستند. آنان از طریق پیمانکاران مختلف از جمله شرکت های آجین، ندا، مبین، نوآوران و زحل استخدام شده اند.

بسیاری از این کارگران با وجود کارکردن در معادن به مدت ۱۵ تا ۲۰ سال، با قراردادی ۳ ماهه مشغول به کار هستند و دائما در خطر از دست دادن شغل خود هستند.

آنها کمترین دستمزد را دریافت می کنند زیرا تحت قراردادهای کوتاه مدت کار می کنند، امنیت شغلی ندارند و نمی توانند از سایر فرصت ها و خدمات بیمه ای استفاده کنند.

در حال حاضر حقوق ماهیانه کارگران بین ۵ تا هفت میلیون تومان است. طبق برآوردهای اخیر، خانواده هایی در ایران که در حال حاضر کمتر از یازده میلیون تومان درآمد دارند، زیر خط فقر هستند.

پیشتر، مدیر مجتمع سونگون؛ رضا شریفی، گفته بود که ۴۰ درصد مس تولید شده در ایران متعلق به معدن سونگون است. از معدن سونگون طلا و سایر کانی های باارزش نیز استخراج می شود.

کانی های معدن مس سونگون به عنوان مواد اولیه به سایر نقاط ایران از جمله استان کرمان منتقل می شوند. حسابهای بانکی این شرکت و در نتیجه گردش مالی در استانهای کرمان و تهران است.

به این ترتیب سود حاصل از این معدن غنی مس، طلا و سایر کانی‌ها به شرکت های غیر آزربایجانی و اکثرا فارس زبان می رسد که این موضوع تبدیل به اعتراضات گسترده ای در آزربایجان‌جنوبی شده است.

لازم به ذکر است که معدن سونگون بزرگ ترین معدن مس خاورمیانه در شهرستان ورزقان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *