صفحه اصلی / آذربایجان / تبریز: «آلپ آرسلان» همچنان محروم از حق داشتن شناسنامه به دلیل اسم تورکی

تبریز: «آلپ آرسلان» همچنان محروم از حق داشتن شناسنامه به دلیل اسم تورکی

مصطفی عوض‌پور شکایتی علیه اداره کل ثبت احوال استان آزربایجان‌شرقی تنظیم کرده بود که شعبه ۲ دادگاه عمومی حقوقی تبریز پرونده را به دیوان عدالت اداری ارجاع داده است.

مصطفی عوض‌پور؛ پدر «آلپ آرسلان» به نزدیکان خویش اطلاع داده است که شکایتی علیه اداره کل ثبت احوال استان آزربایجان‌شرقی بعلت امتناع این اداره از صدور شناسنامه به دلیل تورکی بودن اسم انتخاب شده تنظیم کرده بوده اند که شعبه ۲ دادگاه عمومی حقوقی تبریز قرار عدم استماع دعوی خواهان را صادر و پرونده را به دیوان عدالت اداری ارجاع داده است.

سیدولی الله حجتی رئیس شعبه ۲ دادگاه عمومی حقوقی تبریز با استناد به این امر که «…در صورتی که اداره ثبت احوال بعنوان واحد دولتی از اجرای مقررات قانونی تخلف نماید احراز تخلف خوانده از مقررات دولتی در صلاحیت دیوان عدالت اداری است و قبل از احراز مقررات دولتی اداره خوانده، الزام خوانده به صدور شناسنامه با مشخصات اعلامب خواهان از موقعیت قانونی برخوردار نیست و لذا دعوی خواهان با کیفیت مطروحه قابلیت استماع را ندارد…» پرونده شکایت را جهت رسیدگی به دیوان عدالت اداری ارجاع داده است.

پیشتر مصطفی عوض پور ضمن انتقاد از سیاست های تورک ستیزانه سازمان ثبت احوال ایران اطلاع داده است که عدم صدور شناسنامه، مشکلات زیادی را بر آنها تحمیل کرده و فرزندشان با مشکلاتی مانند «عدم واکسیناسیون بموقع و نداشتن دفترچه درمان» مواجه شده است.

پیشتر والدین آییل ، آنار ، سئوگی ، یاغیش ، آتاکان ، اوغوز ، تورکای ، تارکان و آننا نیز در صفحات اینستاگرامی و مصاحبه با رسانه ها از مخالفت سازمان ثبت احوال با صدور شناسنامه برای فرزندانشان بعلت مغایرت با دستورات و بخشنامه های صادره مبنی بر انتخاب اسامی از لیست مصوب سازمان خبر داده بودند.

در حکومت ایران کودک فاقد شناسنامه و کد ملی محروم از تمامی خدمات اجتماعی، آموزشی و درمانی بوده و عدم دریافت شناسنامه برای فرزندان، والدین آزربایجانی را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند.

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق بین المللی حقوق کودک می‌باشد که ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگانش از پذیرش آن سرباز می‌زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *