صفحه اصلی / آذربایجان / بانوی زنجانی نخستین زن دریانورد- تصویر

بانوی زنجانی نخستین زن دریانورد- تصویر

«مه‌کیا صادقی منفرد» دختر خانم ۲۲ تورک آزربایجان‌جنوبی که اهل زنگان(زنجان) می باشد، از اردیبهشت امسال رسما به‌ عنوان «کارآموز افسری» کارش را روی کشتی آغاز کرده است.

مه‌کیا صادقی منفرد نخستین زن دریانورد کشتی باری در دریای خزر است و پس از گذراندن دوره‌های آموزشی با کشتی تجاری، سفر کاری ۳۵ روزه بین‌المللی را تجربه کرده و دو ماموریت به «بندر آکتاو در قزاقستان» رفته است.

خانم صادقی منفرد در مورد چالش‌های این حرفه در ایران به خبرگزاری فارس گفته است: «در کلاس‌های ملوانی فقط من دختر بودم و فضا خیلی مردانه بود. عمدتا طوری نگاه می‌کردند که حس اضافه‌ بودن به من دست می‌داد اما تمام تلاشم این بود که بگویم تفاوتی با آقایان ندارم و خانم‌ها هم می‌توانند دریانورد باشند.»

او هم‌اکنون به دنبال شرکت در دوره‌های تکمیلی در خارج از ایران است و شاید هم دریافت تابعیت یک کشور دیگر:

مه‌کیا صادقی منفرد در همین مورد گفت: «افسرهای زن ما که تعدادشان زیاد نیست در رده کشتی‌های زیر ۳ هزار تن فعال هستند. متأسفانه به بانوان دریانورد کشتی نمی‌دهند. مشکل دیگر این که در کشورهای دیگر هم نمی‌توانیم با پاسپورت ایران در این صنعت وارد فعالیت شویم. به همین دلیل یک راه می‌ماند و آن هم دریافت تابعیت یک کشور دیگر و گذراندن دوره‌های افسری کشتی‌های اقیانوس‌پیما در کشوری دیگر است.»

طبق اعلام اداره دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی ۳۴۷ زن دریانورد در بخش‌هایی مانند ملوان صیاد، ملوان عمومی و ملوان عرشه در بخش شناورهای مسافری فعالیت می‌کنند و تعداد انگشت‌شماری از این افراد نیز در رده افسری مشغول فعالیت هستند.

اما حضور زنان در رده افسری در کشتی‌های تجاری باری یک سنت‌شکنی است و برای همین، کار مه‌کیا صادقی منفرد برجسته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *