صفحه اصلی / آذربایجان / اکران مستند زندگی حسن دمیرچی/آذربایجان در استانبول

اکران مستند زندگی حسن دمیرچی/آذربایجان در استانبول

مستند زندگی حسن دمیرچی، هنرمند و شخصیت فرهنگی آذربایجان ایران در استانبول به نمایش درآمد.

مستند زندگی و آثار حسن دمیرچی، نوازنده تار و از شخصیتهای هنری و فرهنگی آذربایجان ایران با عنوان «دمیر مضراب» (مضراب آهنی) در استانبول به نمایش درآمد.

این مستند حدود یک ساعت و ۲۸ دقیقه بوده و در آن به زندگی، آثار دمیرچی در گفتگو با دوستان، اعضای خانواده و کسانی که از نزدیک با او آشنا بودند، پرداخته شده است.

آذریار دانشور، سازنده این مستند در گفتگو با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه استاد حسن دمیرچی در کنار فعالیتهای هنری به فعالیتهای مختلف فرهنگی و اجتماعی در منطقه آذربایجان نیز می‌پراخته و به همین دلیل با نام «حسن آذربایجان» شناخته می‌شود، گفت: من همیشه دوست داشتم از طریق آثارم با کسانی که کار بزرگی کرده‌اند، تقدیر کنم. استاد دمیرچی هم بیش از اینکه اهل حرف باشد اهل عمل بود و به ویژه برای آذربایجان تلاش فراوانی کرد. پیش از این نیز در ساخت مستند محمود شاطریان، از دیگر هنرمندان مشهور تار آذربایجانی همکاری کرده بودم و دوست داشتم خودم مستندی را برای استاد حسن دمیرچی تهیه کنم.

وی با بیان اینکه تاثیر حسن دمیرچی تنها محدود به موسیقی و هنر نبود، افزود: وی از همان دوران بچگی با یک حس مسئولیت نسبت به خانواده بزرگ شده و مهمترین ویژگی وی عدم فرار کردن از مسئولیتهای اجتماعی و تلاش برای رفع تبعیضهای اجتماعی و فرهنگی بود.

دانشور تصریح کرد: او در کارهای اجتماعی زیادی مانند کمک به زلزله‌زدگان در منطقه قره‌داغ در سال(۱۳۹۱)، فعالیتهای محیط زیستی مانند دریاچه اورمیه، کمک به دانش‌آموزان محروم و فعالیتهای مختلف اجتماعی فعال بود. استاد دمیرچی به مانند پدری برای شهر خود و آذربایجان شناخته می‌شد و تا جایی که توان داشت برای سربلندی وطنش تلاش کرد.

سازنده این مستند افزود: وی از قدیم در راه ارتقای فرهنگ و زبان تُرکی و موسیقی آذربایجانی تلاش کرده و همزمان در کارهای خیر نیز فعال بود. همین موضوع موجب نام نیک از ایشان شده و به این دلیل از او به نام «حسن آقا» و « حسن آذربایجان» نیز یاد می‌شود. وی همچنین امید به آینده را در دل دوستداران هنر خود زنده کرد که شاید مهمترین میراثش باشد.

گفتنی است حسن دمیرچی، نویسنده، شاعر، نوازنده تار آذربایجان و فعال فرهنگی بوده که در سال ۱۳۲۰ در تبریز به دنیا آمده و در سال ۱۳۹۷ به دلیل بیماری در همین شهر درگذشت.

آناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *