صفحه اصلی / آذربایجان / ارومیه: پخش تراکت بیانیه اخیر در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه+ عکس

ارومیه: پخش تراکت بیانیه اخیر در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه+ عکس

بعد از انتشار بیانیه فعالین ملی مدنی آزربایجان غربی در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه، روز سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ فعالین مدنی آذربایجان اقدام به چاپ و و توزیع این بیانیه در محلات و معابر عمومی شهر اورمیه کرده اند.

در قسمتی از بیانیه در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه اورمیه آمده است؛

“ما فعالین ملی مدنی آزربایجان غربی اعلام می کنیم که اگر در آینده نزدیک چاره ای اندیشیده نشود و تدابیر کارشناسی و اورژانسی برای احیاء این نگین آزربایجان لحاظ نگردد ملت تورک آزربایجان نظاره گر مرگ این عزیز خویش نخواهد بود و اگر صدایش با بیانیه ها و هشتگ ها شنیده نشود در کف خیابان ها صدای تظلم خواهی اش را به گوش جهانیان خواهد رساند تا بلکه افکار عمومی حال و آینده بدانند که حاکمان این سرزمین، تنها به استعمار و غارت آزربایجان قانع نبوده، و آمران و عاملان مرگ دریاچه اورمیه بوده اند.”

بنا به اظهار نظر کارشناسان محیط زیست در سالهای‌ گذشته‌ بخش عمده دریاچه‌ اورمیه‌ با بی تدبیری و بی مسئولیتی‌ عمدی‌ مسئولان‌ ایران که ید‌ طولانی در نابودی محیط‌ زیست‌ و منابع‌ طبیعی‌ آزربایجان‌ دارند به بیابان و کویر نمک تبدیل‌ شده‌ است.

تبدیل شدن دریاچه اورمیه به کویر نمک، نابودی اراضی کشاورزی، محیط زیست، منابع‌ طبیعی‌، طبیعت و مشکلات تنفسی در شهرهای آزربایجان را در پی خواهد داشت.

«احیا دریاچه اورمیه» مهمترین وعده حسن روحانی و اصلاح طلبان به مردم آزربایجان بود عمر هشت ساله دولت روحانی به پایان رسید اما وعده وی عملی نشد. دولت رئیسی نیز هیچ برنامه ای برای احیا دریاچه اورمیه ندارد این در حالی است که وضعیت دریاچه اورمیه هر روز بحرانی تر می شود و علی رغم وعده‌های داده شده مبنی بر طرح انتقال آب کانی سیب به دریاچه اورمیه که پائیز امسال با عنوان خبر خوش پایان عملیات حفاری آن اعلام شد، خبری از آغاز انتقال آب به دریاچه نیست.

منبع: گونازتی‌وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *