صفحه اصلی / جهان / پرواز هواپیمای آذربایجان از حریم هوایی ارمنستان

پرواز هواپیمای آذربایجان از حریم هوایی ارمنستان

رسانه‌های ارمنستانی از پرواز یک فروند هواپیمای خطوط هوایی جمهوری آذربایجان (آزربایجان) از حریم هوایی ارمنستان در بحبوبه تشدید تنش بین دو کشور همسایه خبر دادند.

«آرمنیا نیوز» به نقل از وبگاه داده‌های پروازی «فلایت-۲۴» نوشت، یک فروند هواپیمایی «خطوط هوایی آزال» جمهوری آذربایجان در پرواز از نخجوان به باکو، از حریم هوایی ارمنستان عبور کرد.

داده‌های پروازی نشان می‌دهد که این هواپیما بر فراز زنگه زور و سپس با عبور از آسمان کلبجر با سمت باکو، پایتخت آزربایجان شمالی حرکت کرده است.

اخبار مربوط به اولین پرواز شرکت‌های هواپیمایی جمهوری آزربایجان حریم هوایی ارمنستان در 6 اکتبر و همزمان با بستن آسمان ایران بر روی پروازهای آزربایجان اعلام شد و طی آن یک فروند هواپیمای شرکت هوایی آزال با گذر از حریم هوایی ارمنستان به آزربایجان پرواز کرد.

شرکت هواپیمایی آزال در آن زمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که استفاده از حریم هوایی ارمنستان باعث صرفه‌جویی در میزان هزینه‌ها و سوخت می‌شود و خطوط هوایی جمهوری آزربایجان از تمام گذرگاه‌های هوایی از جمله حریم‌های هوایی ارمنستان استفاده خواهد کرد.

آزربایجان شمالی از جایگزینی حریم هوایی ارمنستان به جای ایران برای پرواز های جمهوری آزربایجان به مقصد نخجوان استفاده می کند.

جمهوری آزربایجان نیز در اقدامی متقابل حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای ارمنستان باز کرده است. هواپیماهای ارمنستان دیگر مجبور به استفاده از حریم هوایی ایران و هزینه گزاف نیستند.

بازگشایی حریم هوایی آذربایجان و ارمنستان بر روی یکدیگر پس از آن صورت گرفت که تهران با ایجاد موانعی استفاده آزربایجان از حریم هوایی این کشور جهت تردد به نخجوان را ممنوع اعلام کرد.

با پایان جنگ ۴۴ روزه قاراباغ، قواعد امنیت هوانوردی منطقه ای نیز تغییر کرد. جمهوری آزربایجان بر اساس کنوانسیون های بین المللی در حال حاضر پروازهای خود را بر روی کریدور زنگه زور و از ارمنستان انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *