صفحه اصلی / جهان / آمریکا ۵۰۰۰ نظامی به عراق اعزام می‌کند

آمریکا ۵۰۰۰ نظامی به عراق اعزام می‌کند

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ ضمن اشاره به اعزام ۷۵۰ نیروی مارینز آمریکایی در پی حمله به سفارت ایالات متحده در بغداد، اعلام کرد، ۴۰۰۰ سرباز دیگر از نیروهای هوابرد آمریکا طی روزهای آینده آماده اعزام به خاورمیانه خواهند شد.

سه تن از مقامات مسئول در وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه به شبکه خبری فاکس نیوز گفته‌اند، دستورات لازم به یگان‌های واکنش سریع وابسته به لشکر ۸۲ هوابرد ارتش آمریکا صادر شده تا به سرعت و در پی ناآرامی‌ها در بغداد در کویت مستقر شوند.

در همین راستا همچنین به بیش از ۵۰۰ تن از نیروهای چترباز آمریکایی در کویت اطلاع داده شده تا خود را برای هر گونه اقدام سریع آماده کنند.

بنابه گزارش پنتاگون در پی حمله گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران به سفارت آمریکا در بغداد و تلاش آنها برای اشغال سفارت به افراد لشکری که نزدیک به ۴۰۰۰ تن از نیروهای هوابرد آمریکایی موسوم به DRB را در خود سازمان داده اطلاع داده شده تا خود را برای هر گونه اقدام عملیاتی احتمالی در رروزهای آینده آماده کنند.

پیش‌بینی می‌شود پنتاگون وزارت دفاع آمریکا طی ساعت‌های آینده بیانیه‌ای را درباره استقرار احتمالی نیرو در عراق منتشر کند.

از طرفی و بنا به اظهارات مقامات آمریکایی بعضی از نیروهای هوابرد آمریکا با هواپیماهای باربری از نوع بوئینگ C-17 وابسته به نیروی هوایی در پایگاه فورت پراگ ایالت کارولینای شمالی عملا کشورشان را به مقصد خارج ترک کرده‌اند.

ارتش آمریکا نزدیک به ۴۰۰۰ هزار سرباز چترباز از لشکر ۸۲ هوابرد را برای واکنش به بحران‌های اینچنینی در حالت آماده باش حفظ کرده است.

از میان ۶۰۰۰۰ نیروی آمریکایی مستقر در منطقه هم‌اکنون نزدیک به ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی در عراق مستقر هستند و بنا به اعلام پنتاگون وزارت دفاع آمریکا از ماه مه گذشته و همزمان با بالاگرفتن تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا در منطقه ۱۴۰۰۰ سرباز آمریکایی نیز به این تعداد افزوده شده‌اند.

از طرفی ناو هواپیمابر یو اس اس هاری ترومن هم‌اکنون در خلیج عمان مستقر است. این ناو هواپیمابر علاوه بر دهها جنگنده پیشرفته مجهز به صدها موشک از نوع تماهوک و کروز است.

در واکنش سریع به حمله به نمایندگی دیپلماتیک آمریکا در بغداد و تلاش شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران برای اشغال آن بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای مارینز آمریکا سه‌شنبه پیش از این وارد مقر سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد شده‌اند تا در تقویت امنیت مشارکت کنند.

گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی پس از تشییع ۲۵تن از کشته شدگان حملات شامگاه یکشنبه آمریکا به مقرهای حزب الله عراقی مورد حمایت ایران در سوریه و عراق، روز سه‌شنبه در اقدامی انتقام‌جویانه به سفارت آمریکا در بغداد یورش برده و در تلاش برای اشغال آن درهای ورودی به سفارت را به آتش کشیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *