صفحه اصلی / بیانیه / بیانیه مرکز همکاری تشکل های آذربایجان جنوبی به مناسبت ۴۳ مین سالگرد قتل‌عام مردم محمدیار و سولدوز

بیانیه مرکز همکاری تشکل های آذربایجان جنوبی به مناسبت ۴۳ مین سالگرد قتل‌عام مردم محمدیار و سولدوز

ملت تورک آزربایجان از هزاران سال پیش همواره با سایر اقلیت های منطقه جغرافیایی خود از روابط حسنه برخوردار بوده و روابط خوبی با آنها برقرار کرده است. برای همین است که تورک های آزربایجان به داشتن فرهنگ مهمان نوازی شهره هستند.

با نگاهی گذرا به همین حقیقت تاریخی می توان دریافت که ملت ترک آذربایجان دارای فرهنگ غنی و منحصر بفردی می باشد به همین سبب است که ترک‌های آذربایجان توانستند هزاران سال به موجودیت فرهنگی و تاریخی خود در فلات آذربایجان ادامه بدهند و باعث و بانی توسعه فرهنگی و اقتصادی شوند. چرا که ملت تورک آذربایجان نگاه مسالمت‌آمیز به همه جوامع اطراف خود داشت و سعی می کرد با آنها برقرار روابط حسنه برقرار کند. ملت تورک آزربایجان با پایبندی به اصل همزیستی مسالمت‌آمیز نسبت به جوامع دیگر از آنها نیز چنین انتظار بجایی را داشت.

اما متأسفانه این نگاه ملی و فرهنگی ملت ما همیشه با خیانت های غیر قابل انکار روبرو شده است و هنوز هم این خیانت‌ها برطرف نگشته است. در این راستا می توان به سیاست‌های تبعیض‌آمیز و نظام‌مند رژیم‌های پهلوی و آخوندی اشاره کرد که با ذهنیت فارس‌محور عجین شده و بر علیه ملت تورک آزربایجان دست به هر خیانتی میزند. آنها حتی با اعمال سیاست تقسیم اراضی تاریخی ترکهای آذربایجان در صدد آن هستند که با اقوام و گروه های قومی دیگر بر علیه ملت تورک آزربایجان متحد شوند تا آذربایجان را تکه-تکه کنند. تصادفی نیست که در سال ۱۳۵۸شمسی اعضای حزب دمکرات کردستان به رهبری عبدالرحمن قاسملو به شهر سولدوز حمله کردند و با ارتکاب اعمال تروریستی در صدد کنترل شهر سولدوزبر آمدند.

رهبران این حزب کردی با سوء استفاده از دیدگاه‌های انسانی و مسالمت جوی تورک‌های آذربایجان در واقع هدفی جزء اشغال سولدوز و پاکسازی ائتنیکی در آن شهر نداشتند حزب دمکرات کردستان به رهبری عبدالرحمن قاسملو با حمله ناجوانمردانه به شهر قهرمان سولدوز حریصانه سیاست جدا کردن بخشی از خاک تاریخ آزربایجان را داشت که متاسفانه در طی چند دهه گذشته سیاست تغییر دموگرافیک رژیم های مرکزگرای پهلوی زمینه آن را فراهم کرده بود. ولی ملت بزرگ تورک آزربایجان برای مقابله با این هجوم ناجوانمردانه و تروریستی متحدانه در مقابل این گروه های مسلح تروریست ایستاد و از شهر سولدوز و اشغال آن جلوگیری کرد.

با اینکه مدت زیادی نیست که از این حادثه تلخ نمی گذرد ولی رژیم جمهوری اسلامی ایران سعی دارد پاکسازی ائتنیکی و ترور را به فراموشی بسپارد. ما به عنوان مرکز همکاری تشکل های آزربایجان جنوبی با ادای احترام به شهیدان سولدوز که در نتیجه حمله تروریستی حزب دموکرات کردستان شهید شده اند به همه فعالان جنبش ملی آزربایجان اعلام میداریم به هوشیاری و اتحاد خود در حفاظت از تمامیت ارضی وطنمان آزربایجان ادامه دهند .و همچنین ما مرکز همکاری تشکلات تورکهای آزربایجان جنوبی، ضمن احترام به حقوق تمامی اقلیت های ساکن در قلمرو جغرافیایی آزربایجان به احزاب کردی بخصوص گروهای تروریستی همچون پ ک ک ،پژاک و… که چشم طمع به سرزمین های آزربایجان دارند هشدار می دهیم که ملت تورک آزربایجان به هیچ وجه اجازه حضور و فعالیت گروه های تروریستی در خاک آزربایجان را نخواهد داد و به این منظور با تمام توان خود برای مقابله با آنها ملت اذربایجان را متحد خواهد کرد.

یاشاسین آزربایجان -۳۱ فروردین ۱۴۰۱

مرکز همکاری تشکل های آزربایجان جنوبی

اتحادیه دمکراتیک ترکهای آزربایجان جنوبی-گادتب تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان –دیرنیش جبهه آزادی -گاماج جنبش دانشجویی آزربایجان- آذوح حزب استقلال آزربایجان جنوبی-گایپ حزب دمکرات آذربایجان جنوبی-گادپ حزب لیبرال دموکرات آزربایجان جنوبی-گالدپ حزب مرکزی آزربایجان-آ م پ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *