صفحه اصلی / بیانیه / بیانیه حمایتی ”جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی” در خصوص عملیات ضد تروریسم ارتش ترکیه در شمال سوریه

بیانیه حمایتی ”جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی” در خصوص عملیات ضد تروریسم ارتش ترکیه در شمال سوریه

جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی، با صدور بیانیه ای حمایت کامل خود را از عملیات ضد تروریسم ترکیه در شمال سوریه اعلام می کند.

از آغاز جنگ داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ به این سو، گروههای ترور مختلف دینی و اتنیکی در این کشور بوجود آمدند. از جمله این گروههای ترور میتوان به گروههای ترور ”داعش، النصره و ی.پ.گ/پ.ک.ک” اشاره نمود. این گروههای ترور در کشور جنگ زده سوریه از خلاء امنیتی بوجود آمده استفاده کرده و نه تنها این کشور بلکه تهدیدی بالقوه برای سایر کشورهای منطقه نیز بودند. کشور ترکیه نیز یکی از این کشورها بود.

دولت ترکیه دارای مرزهای وسیعی با کشور سوریه میباشد و به همین دلیل این گروههای ترور با توجه به ضعف دولت مرکزی سوریه توانستند بخشهای وسیعی از این کشور را در کنترل خود بگیرند. ترکیه بیش از ۸ سال است که از سوی مرزهای جنوبی خود تاوان بی ثباتی امنیتی در سوریه را میپردازد. ترکیه سالهاست میزبان حدود ۴ میلیون جنگ زده و آواره سوریه ای میباشد. از سوی دیگر گروه تروریستی کردی ی.پ.گ/پ.ک.ک در راستای سیاست توسعه طلبی ارضی و با توسل به زور، به پاکسازی اتنیکی و تغییر بافت جمعیتی به نفع خود، اعراب و ترکمانان محلی را از سرزمین آبا و اجدادیشان اخراج کرده بود.

با توجه به موارد ذکر شده فوق از تاریخ ۱۷ مهر[۹ اکتبر] ۱۳۹۸، ارتش ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه بر اساس حقوق و موازین بین المللی جهت تامین مرزهای ترکیه با سوریه و همچنین بازگرداندن بخشی از میلیونها آواره سوری به وطنشان اقدام به عملیات محدود و مشخصی با نام چشمه صلح نموده است.

در همین راستا رئیس جمهور ترکیه در پیام توییتری اعلام کرد : عملیات” چشمه صلح ” توسط نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه علیه گروههای تروریستی ی.پ.گ/پ.ک.ک و داعش در شمال سوریه آغاز شد. اهداف ما نابود کردن کریدور تروریستی است که آنها در تلاش هستند تا در مرزهای جنوبی ما ایجاد کنند و همچنین به ارمغان آوردن صلح و آرامش برای منطقه است.

بار دی‍‍گر جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی، ضمن اعلام حمایت کامل خود را از عملیات ضد تروریسم ترکیه در شمال سوریه، آرزوی پیروزی ارتش ترک در این عملیات را دارد.

جبهه ملی آزادی آذربایجان جنوبی
۱۸ مهر ۱۳۹۸- ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *