صفحه اصلی / بیانیه / بیانیه تشکیلات‌ها و احزاب آزربایجان جنوبی در خصوص نقشه اهدایی جهان تورک، توسط آقای دولت باغچه‌لی به جناب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه

بیانیه تشکیلات‌ها و احزاب آزربایجان جنوبی در خصوص نقشه اهدایی جهان تورک، توسط آقای دولت باغچه‌لی به جناب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه

اخیرا نقشه جهان تورک که از سوی دولت باغچه‌لی رئیس حزب حرکت ملی تورکیه (MHP) طراحی شده است در بازدید از مجتمع ریاست جمهوری تورکیه به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تورکیه اهدا و تصاویری دو دولت‌مرد تورکیه با این نقشه در رسانه‌های این کشور و جهان منتشر شد.

دیدار رئیس جمهور اردوغان و دولت باغچه‌لی به ویژه پس از اجلاس سران «سازمان کشورهای تورک» در استانبول معنا و اهمیت خاصی داشت. جای گرفتن مناطق تورک نشین غیرمستقل در کنار کشورهای مستقل تورک در این نقشه، تحسین و خشنودی تورک‌های آزربایجان جنوبی و دیگر تورک‌های ساکن در جغرافیای ایران را در پی داشت. در حالی که این تحول بار دیگر ثابت کرد، دولت های مستقل تورک نسبت به سرنوشت مناطق تورک نشین غیرمستقل و تحت استعمار بی تفاوت نیستند و همزمان با خشنودی مردمان این مناطق، باعث نگرانی قدرت های استعماری نیز شد.

در واقع جنگ قارا باغ به عینی ترین شکل اثبات این ادعاست که اتحاد و یکپارچگی جهان تورک نه تنها در حرف بلکه در عمل نیز محقق شده است. بجاست تا بار دیگر از این دو سیاستمدار بزرگ تورک تشکر کنیم. ما به عنوان تشکل های آزربایجان جنوبی برای تکمیل این اقدام مثبت، لازم می دانیم، مطالبی در این خصوص ارائه کنیم.

همانگونه که برای همگان مشخص است جغرافیای آزربایجان جنوبی از مرزهای تورکیه و آذربایجان شمالی شروع شده و تا همدان ادامه دارد. همه کسانی که به این منطقه سفر کرده اند می دانند که زبان این مناطق تورکی آزربایجانی بوده و اکثریت مطلق جمعیت این منطقه را تورک های آزربایجانی تشکیل می دهند؛ اما در نقشه طراحی شده، جغرافیای آزربایجان جنوبی فقط تا شهر زنجان مشخص شده بود و سایر مناطق تورک نشین مانند قزوین، ساوه، همدان، کرج و اراک روی نقشه درج نشده است. این وضعیت باعث تشویش خاطر تورک‌های آزربایجان جنوبی شد و بسیاری از شهروندان آزربایجان جنوبی با مراجعت به احزاب و تشکیلات های حرکت ملی آزربایجان، نگرانی‌های خود در این زمینه را اعلام کردند.

ما به عنوان سازمان ها و احزاب آزربایجان جنوبی امیدواریم جناب آقای دولت باغچه‌لی این موضوع را مد نظر قرار داده و در این زمینه برای مطالعات آتی هماهنگی های لازم را انجام دهند.

زنده باد اتحاد تورکان

با احترام،

اتحادیه دموکراتیک تورکهای آزربایجان جنوبی (گادتب)

تشکیلات مقاومت ملی آزربایجان (دیرنیش)

جبهه آزادی (گاماج)

جنبش بیداری ملی آزربایجان جنوبی (گاموح)

جنبش دانشجویی آزربایجان (آذوح)

حزب استقلال آزربایجان جنوبی (گایپ)

حزب دموکراتیک آزربایجان جنوبی (گادپ)

حزب لیبرال دموکرات آزربایجان جنوبی (گالدپ)

حزب مرکزی آزربایجان (آ.م.پ)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *