صفحه اصلی / ایران / هشدار انگلستان به ایران: ”عزم آمریکا را دست کم نگیرید”

هشدار انگلستان به ایران: ”عزم آمریکا را دست کم نگیرید”

جرمی هانت، وزیر امور خارجۀ انگلستان، که در مقر اروپائی سازمان ملل متحد در ژنو سخن می‌گفت، نگرانی خود را از افزایش تنش میان آمریکا و ایران پنهان نکرد و به مقامات جمهوری اسلامی ایران بروشنی هشدار داد که پیام آمریکا را بدرستی دریابند. او با اشاره به گفتگو با همتای آمریکائی خود تاکید کرد که واشینگتن در جستجوی درگیری نیست، اما اگر خطائی صورت گیرد، آنها به تندی پاسخ خواهند داد.

وزیر امور خارجۀ انگلستان که پیش از این نیز نسبت به تنش فزاینده میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحد آمریکا ابراز نگرانی کرده و در این زمینه هشدار داده بود، روز دوشنبه ٢٠ مه/ ٣٠ اردیبهشت، یکبار دیگر به این موضوع پرداخت و اظهار داشت «به ایرانیان می‌گویم، عزم ایالات متحده را در موقعیت کنونی دست کم نگیرید. آنان خواستار درگیری نیستند، آنان خواستار جنگ با ایران نیستند، اما اگر منافع آمریکا هدف قرار گیرد، آنها پاسخ خواهند گرفت و این چیزی است که ایرانیان باید به آن با دقت بسیار بسیار زیاد بیندیشند».

جرمی هانت تاکید کرد که وی «بسیار نگران است» و گفت «چنین می‌پندارد که آمریکا نیز نگران این وضعیت است» و افزود «من با وزیر امور خارجۀ [این کشور]، [مایک] پمپئو در بارۀ موقعیت ایران گفتگو کردم و ما خواستار آنیم که وضع رو به وخامت نگذارد، زیرا در این منطقه از جهان، موقعیت می‌تواند بصورت تصادفی وخیم شود».

وزیر امور خارجۀ انگلستان تاکید کرد که «راه حل دراز مدت در این زمینه اینست که ایران از فعالیت‌ها و اقدامات بی ثبات کنندۀ خود در منطقه که بسیار نگران کننده است، دست بردارد».

تنش میان آمریکا و ایران که تنها در دوران مذاکرات اتمی میان تهران و طرفین توافق هسته‌ای این کشور فروکش کرده بود، در پی خروج آمریکا از این توافق، اندکی بیش از یکسال پیش، دوباره اوج گرفت و در هفته‌های اخیر با تقویت آرایش جنگی دو طرف نگرانی‌هائی در جامعۀ جهانی برانگیخت. با این تهران و واشینگتن، هر دو، تاکید می کنند که در جستجوی جنگ نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *