صفحه اصلی / ایران / شیراز: لغو کنسرت تورکان قشقایی در حین اجرا

شیراز: لغو کنسرت تورکان قشقایی در حین اجرا

در تداوم سرکوب تورک های قاشقایی مسئولان ایران کنسرت تورکی «حمید احمدی» خواننده محبوب قاشقایی را در شیراز در لحظه اجرا لغو کردند.

مسئولان اداره اماکن شیراز در حالی مانع اجرای این کنسرت شدند که شهروندان تورک قاشقایی در سالن نشسته بودند و منتظر اجرای کنسرت بودند. اما این خواننده قاشقایی به روی صحنه رفت و از لغو شدن این کنسرت تورکی خبر داد.

مسئولان گفته اند: «جزئیات این مسائل محرمانه است و نمی توانند اعلام کنند.»

اما یک شاهد عینی در این باره به «بایداق نیوز» گفت: «علت اصلی لغو کنسرت تبعیض علیه تورک های قاشقایی در استان شیراز است.» او افزود به نهادهای مربوطه دستور داده اند «جلوی تجمعات قومی» را بگیرند.

گروهی از تورک های قاشقایی در اعتراض به این اقدام فاشیستی و تورک ستیزانه مسئولان ایران، به نشانه اعتراض در مرکزی ترین نقطه شهر شیراز یعنی بلوار چمران، هالای قاشقایی اجرا کردند.

لازم به ذکر است، حکومت مرکزی ایران در راستای سیاست های تورک ستیزانه خود، در ماههای اخیر تلاش گسترده ای را برای سرکوب و اخراج تورک های قاشقایی از سرزمین های اجدادی شان در استانهای اصفهان، خوزستان و کهگلویه و بویر‌احمد و شیراز آغاز کرده است.

در خردادماه ۱۴۰۱ ماموران حراست باغ نارنجستان شیراز یک دختر تورک قاشقایی را به دلیل پوشیدن لباس ملی قاشقایی ها از این باغ بیرون کرد.

در فرورین ماه ۱۴۰۱ اداره منابع طبیعی و ماموران نیروی انتظامی ایران بدون اطلاع قبلی، دهها پناهگاه و خانه‌ عشایری تورک‌های قاشقایی در ییلاقات پادنا (دنای) واقع در شهرستان سمیرم استان اصفهان را به بهانه قرار گرفتن در زمینهای منابع ملی، تخریب کردند.

اواخر سال گذشته نیز ماموران امنیتی ایران تلاش کردند با ایجاد رعب و وحشت و ضرب و شتم عشایر قاشقایی، آنها را از خاک اجدادی شان در منطقه «هلیگان» گچساران در استان کهگلویه و بویر‌احمد اخراج کنند و با پایان دادن به زندگی کوچ نشینی عشایر قاشقایی، علاوه بر تصاحب زمینهای قاشقایی ها، مقدمات آسیمیله کردن آنان را فراهم کنند.

تورک های قاشقایی از بزرگترین گروههای ائتنیکی جنوب ایران هستند و جمعیت آنها حدود ۳ میلیون نفر می باشد. «قاشقای یورد» سرزمین تورک های قاشقایی می باشد که بخش هایی از استان های کهگیلویه وبویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس و بوشهر را شامل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *