صفحه اصلی / ایران / سفیر ایران در آذربایجان به طور فوری به تهران فراخوانده شد

سفیر ایران در آذربایجان به طور فوری به تهران فراخوانده شد

پس از اظهارات عباس موسوی، سفیر ایران مبنی بر ترور سفیر اسرائیل در جمهوری آذربایجان (آزربایجان) و آغاز کمپین «قصه های اسرار آمیز تبریز» سفیر جمهوری اسلامی در آزربایجان به طور فوری به تهران فراخوانده شد.

خبرگزاری ینی مساوات و آخار، فراخوانده شدن سفیر ایران در آزربایجان را به تهران را به اظهارات تروریستی عباس موسوی در راستای ترور جورج دیک، سفیر اسرائیل در آزربایجان شمالی نسبت می دهند.

به گزارش یئنی مساوات؛ ائلخان شاهین اوغلو، مدیر مرکز تحقیقاتی اطلس در تشریح دیدار امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران با عباس موسوی در تهران و ارایه دستورات لازم به وی، گفت: «سفیر ایران در آزربایجان به توییت سفیر اسرائیل درباره کتاب “داستان های سحرانگیز تبریز” بطور غیردیپلماتیک واکنش نشان داده بود و به همین خاطر، توییت سفیر اسراییل درباره این کتاب، در کشورهای مختلف “ترند” شد.»

هفته گذشته، «جورج دیک» در یک توییت معنادار با انتشار عکسی از خودش که کتاب «تبریزین سئحرلی ناغیللاری» را در دست داشت، نوشت: «من با مطالعه‌ این کتاب بزرگ که به تازگی به دستم رسیده، در مورد تاریخ و فرهنگ آزربایجان در تبریز، اطلاعات بسیاری کسب کرده‌ام.»

به دنبال آن، «عباس موسوی» سفیر ایران در آزربایجان با دستپاچگی، تبریز را «عزیز ایران» خواند و ضمن تهدید سفیر اسرائیل به کشتن و ترور، نوشت: «برای اطلاع این پسرک ماجراجو: تبریز عزیزمان به عنوان سرزمین اولین های تاریخ پرافتخار ایران شناخته می شود. ظاهرا قرار است اولین صهیونیست خبیث هم توسط مردم غیور تبریز دفن شود. هرگز از خط قرمز ما عبور نکن، هرگز!»

شهروندان آزربایجان شمالی نیز در محکومیت گستاخی سفیر ایران و در حمایت از سفیر اسرائیل و آزربایجان جنوبی، کمپین خواندن کتاب «داستان‌های سحر انگیز تبریز» راه اندازی کردند و تصاویر خود را در حالیکه کتاب «داستان‌های سحر انگیز تبریز» در دست دارند را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. این کمپین به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته و در آزربایجان شمالی ترند شده است.

توییت سفیر اسرائیل درباره تبریز و واکنش سراسیمه سفیر ایران بازتاب وسیعی در مطبوعات جهان و به ویژه آزربایجان و اسرائیل داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *