صفحه اصلی / ایران / بازجویی موساد اسرائیل از دومین مقام سپاه پاسداران ایران در قلب تهران+ فیلم

بازجویی موساد اسرائیل از دومین مقام سپاه پاسداران ایران در قلب تهران+ فیلم

سازمان اطلاعات اسرائیل «موساد» یک مقام ارشد دیگر سپاه پاسداران به نام «یدالله خدمتی»، را در ایران چندین ساعت مورد بازجویی قرار داده و ویدیوی وی را نیز ضبط کرده است.

یدالله خدمتی، در این بازجویی چند ساعته اطلاعاتی درباره انتقال سلاح توسط سپاه پاسداران ایران به سوریه، عراق، لبنان و یمن داده است.

او در ویدیویی که از این بازجویی ضبط شده و به دست «ایران اینترنشنال» رسیده، با تایید نقش خود در آماد و پشتیبانی سپاه و ارتباط با علی‌اصغر نوروزی فرمانده این بخش، از فعالیت‌هایش در ارسال سلاح به گروه‌های نیابتی ایران ابراز پشیمانی کرده و از همکارانش خواسته دست به چنین اقدام‌هایی نزنند.

یدالله خدمتی معاون علی‌اصغر نوروزی فرمانده آماد و پشتیبانی سپاه پاسداران ایران است. آماد و پشتیبانی سپاه پاسداران و دیگر واحدهای نظامی که پیش از این معاونت تدارکات و لجستیک نام داشتند، مسئول برآورد و تهیه تجهیزات و دیگر نیازهای نیروهای این نهاد از جمله مواد غذایی، لباس و تاسیسات است.

خدمتی پس از بازجویی و دادن اطلاعات درباره نقش خود در ارسال سلاح، از سوی کسانی که او را در اختیار گرفته‌ بودند به صورت سالم رها می‌شود و به خانه‌اش بازمی‌گردد.

بعد از عملیات بازجویی از این عضو بلند‌پایه سپاه، صدا و سیمای ایران در گزارشی بدون اشاره به هویت فرد بازجویی‌شده، از ربایش از او خبر داد. در این گزارش، با توصیف «ربایندگان» به عنوان «‌اراذل و اوباش» آمده بود که آنها از طرف موساد ماموریت داشتند تا «یک نیروی جهادی وابسته به سپاه» را بربایند.

طبق این گزارش صدا و سیما که خرداد ماه منتشر شده، این افراد او را به اطراف تهران برده و با بستن دست‌هایش از او اعتراف‌هایی می‌گیرند که در «‌حوزه تخصصی و کاری» او نبوده است. صدا و سیما مدعی شده ربایندگان بازداشت شده‌اند و چهره افرادی را همراه با اعترافات اجباری پخش می‌کند.

خدمتی دومین مقام ارشد سپاه است که ویدیویی از بازجویی از او در داخل ایران منتشر شده است. پیشتر در اردیبهشت‌ماه امسال نیز ویدیوی بازجویی «منصور رسولی هاشم آباد» مرتبط یگان ۸۴۰ نیروی قدس منتشر شد که این عضو سپاه در آن به ماموریت خود برای انجام سه ترور در ترکیه، آلمان و فرانسه اذعان کرده بود. منصور رسولی از قاچاقچیان کُرد ایل هرکی، ساکن روستای «هاشم آباد» منطقه مرگور در مناطق مرزی آذربایجان غربی است.

سرهنگ حسن صیاد خدایی، از ماموران اصلی ترورهای برون مرزی سپاه پاسداران ایران و منصور رسولی

لازم به ذکر است، علی‌اصغر نوروزی، فرمانده آماد و پشتیبانی سپاه دارای درجه سرتیپی و از نزدیکان قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس ایران است و در سال‌های اخیر عملیات‌هایی در انتقال سلاح به گروه‌های نیابتی ایران داشته است. او همچنین عضو هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه است که مسئولیت تامین مالی نیروی قدس سپاه را به عهده دارد.

در جریان بازجویی از خدمتی، اطلاعاتی درباره ارتباط نوروزی با شرکت هواپیمایی قشم فارس ایر در زمینه ارسال سلاح به دست آمده‌ است. یکی از مدیران قشم‌ فارس‌ایر، غلامرضا قاسمی است که یک فروند هواپیمای بویینگ ۷۴۷ تحت هدایت او اواخر خرداد ماه از سوی مقام‌های آرژانیتن توقیف و خود او به همراه سایر خدمه بازداشت شدند. بعد از توقیف این هواپیما، اطلاعاتی درباره نقش مدیرعامل قشم فارس ایر در مکانیسم انتقال سلاح به تدریج منتشر شد.

خراردو میلمان، نماینده پارلمان آرژانتین و معاون پیشین وزیر امنیت داخلی این کشور روز دوم تیر ماه در مصاحبه با ایران اینترنشنال خبر داد که بر اساس «در گوشی همراه این خلبان عکس‌هایی از تجهیزات جنگی مانند موشک‌ و هواپیماهای جنگی و عکس‌ها و ادوات جنگی برای انجام عملیات تروریستی در اسرائیل دیده شده است.»

در پی این اتفاق سفارت اسرائیل در بوینس آیرس در بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از سرنشینان ایرانی در هواپیمای توقیف شده ونزوئلا در آرژانتین، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است. سفارت اسرائیل در بیانیه خود از ادامه فعالیت شرکت‌های ماهان ایر و فارس قشم ایر در همکاری با نیروی قدس در انتقال سلاح ابراز نگرانی کرده بود.

بازداشت مدیرعامل قشم فارس ایر و توقیف هواپیمای تحت هدایت او نمونه تازه‌ای از شکست‌های عملیاتی نوروزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *