صفحه اصلی / ایران / آمریکا: ایران در ۳۶۰ ترور در بیش از ۴۰ کشور نقش داشته است

آمریکا: ایران در ۳۶۰ ترور در بیش از ۴۰ کشور نقش داشته است

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزاره برگی به فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران در خارج از ایران پرداخته و با نقل قول از مایک پمپئو وزیر خارجه گفته است، قساوت و بی‌اخلاقی رژیم ایران هیج حد و مرز بین المللی نمی‌شناسد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۲۲ مه (۲ خرداد ) در گزارشی زیر عنوان “ترورها و فعالیت‌های تروریستی برون‌مرزی ایران” منتشر کرد. بر اساس این گزارش، حکومت جمهوری اسلامی ایران به دست‌داشتن در “مجموعه‌ای از اقدامات تروریستی در بیش از ۴۰ کشور جهان” در ۴۱سال گذشته متهم شده است.


“۳۶۰ مورد ترور هدفمند” و “بمب‌گذاری‌های بزرگ با صدها کشته و زخمی” از جمله اقدامات “کارزار جهانی ترور ایران” برشمرده شده‌اند.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران عمدتا از طریق شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (نیروی قدس) و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی یا توسط گروه‌های دیگر مانند حزب‌الله لبنان در ترورهای برزن‌مرزی نقش داشته است. بر اساس این گزارش، از زمانی که توجه‌ها به پوشش دیپلماتیک عاملان جلب شد، جمهوری اسلامی نشان داده که آماده است برای انجام توطئه‌های تروریستی در خارج از کشور از باندهای جنایتکار، قاچاقچیان مواد مخدر و اشخاص ثالث استفاده کند.

بنا بر گزارش وزارت خارجه آمریکا دستگیری‌ها، تحقیقات قضایی و پلیسی و اطلاعات سرویس‌های امنیتی و گزارش شاهدان نشان می‌دهد که مقام‌های دیپلماتیک ایران بارها در ترورهای خارج از کشور نقش داشته‌اند.

بر این اساس، ایران همواره نقش خود در قتل‌های برونمرزی را انکار می‌کند، حتی وقتی دیپلمات‌های این کشور در هنگام رصدکردن اهداف، آماده‌کردن مواد منفجره یا فرار از صحنه جنایت دستگیر می‌شوند.

بخش قابل توجهی از گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره فعالیت‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در زمان وزارت علی فلاحیان است. فلاحیان در زمان وزارت به دست‌داشتن در ترور چندین چهره سیاسی ایرانی در اروپا متهم شده است؛ از جمله مواردی که به تشکیل پرونده و صدور حکم جلب برای او در آلمان و سوئیس منجر شده است.

گزارش می‌‌‌‌گوید فلاحیان علاوه بر هدایت عملیات ترور هدفمند مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور، منابع مالی و رهنمودهای لازم را در اختیار گروه‌های تروریستی خارجی قرار می‌داده و از این طریق تروریسم دولتی جمهوری اسلامی ایران را تسهیل کرده است.

گزارش به بمب‌گذاری در مرکز همیاری یهودیان بوئنوس آیرس (آمیا) به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین حملات تروریستی زمان علی فلاحیان اشاره کرده است. در پیوند با این بمب‌گذاری به دو نام‌ دیگر نیز اشاره شده است: محسن ربانی، وابسته فرهنگی سفارت ایران در بوئنوس آیرس که از قرار معلوم مغز متفکر حمله بوده؛ و همدست او احمدرضا اصغری، از اعضای سپاه پاسداران. در انفجاری که در ژوئیه ۱۹۹۴ در ساختمان مرکز همیاری یهودیان در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین رخ داد، ۸۵ تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شدند.

در گزارش به حکم جلب علی فلاحیان و چهار تن از مقام‌های ایران از سوی پلیس بین‌الملل و در رابطه با پرونده بمب‌گذاری مرکز یهودیان بوئنوس آیرس اشاره شده است.

بخش دیگری از گزارش به قتل آلیسا میشل فلاتو، یک دانشجوی ۲۰ساله آمریکایی در اسرائیل پرداخته است که در سال ۱۹۹۵در یک حمله انتحاری در نوار غزه کشته شد. حماس مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. بنا بر گزارش، در سال ۱۹۹۸ یک دادگاه منطقه‌ای فدرال ایالات متحده دریافت که فلاحیان شخصا تأمین منابع مالی گروه تروریستی عامل حمله را بر عهده داشته است.

گزارش وزارت خارجه آمریکا به برخی دیگر از “اقدامات تروریستی ماموران جمهوری اسلامی ایران در خارج از مرزهای این کشور” نیز پرداخته است. یکی دیگر از افرادی که نامش در گزارش وزارت خارجه آمریکا آمده اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی در اتریش است. او متهم شده که در تلاش برای بمب‌گذاری در مراسم سازمان مجاهدین خلق در پاریس از سال ۲۰۱۸ دست داشته است. اسدی در بلژیک زندانی است و گفته می‌شود تهیه مواد منفجره بر عهده او بوده است. او ۱۰ تیر ۱۳۹۷ در ایالت بایرن آلمان بازداشت شد.

مورد دیگری که در گزارش آمده قتل مسعود مولوی وردنجانی در ترکیه است. او در ماه نوامبر سال گذشته میلادی در شهر استانبول ترور شد. مقام‌های ارشد ترکیه در ماه مارس ۲۰۲۰ دیپلمات‌های ایرانی را به سازماندهی این عملایت متهم کرده‌اند.

گزارش می‌گوید جمهوری اسلامی علاوه بر هدف قرار دادن مخالفان و رهبران سیاسی و رهبران و کنشگران اقلیت‌های قومی و مذهبی و مقام‌های کشورهای دیگر، به طور فزاینده‌ای اقدام به تهدید فعالان جامعه مدنی و ارعاب روزنامه‌نگاران در خارج از کشور می‌کند. بر این اساس، ایران تلاش می‌کند تا فعالان جامعه مدنی و روزنامه‌نگاران را از طریق تهدید به مرگ به سکوت وادار کند. در گزارش از جمله به تهدید خبرنگاران بی‌بی‌سی و سایر رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور اشاره شده است. در ماه مارس سال جاری میلادی چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد از دولت ایران خواستند تهدیدها علیه روزنامه‌نگاران شاغل در خارج از ایران را متوقف کند.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده که ایران به سوءاستفاده از فهرست قرمز پلیس بین‌الملل (اینترپل) به منظور تعقیب مخالفان سیاسی و همچنین آدم‌ربایی برای بازگرداندن مخالفان به ایران مشهور است؛ این افراد با خطر بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و اعدام روبرو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *