صفحه اصلی / آذربایجان / وزارت آموزش و پرورش ایران نام آذربایجان را از درس دهقان فداکار حذف کرد

وزارت آموزش و پرورش ایران نام آذربایجان را از درس دهقان فداکار حذف کرد

در تداوم سیاست های تورک ستیرانه مسئولان ایران، وزارت آموزش و پرورش ایران نام آزربایجان را از درس دهقان فداکار حذف کرد.

در کتاب فارسی سوم دوره ابتدایی ایران درس «دهقان فداکار» با جمله «غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود. خورشید در پشت کوه های پربرف یکی از روستاهای آزربایجان فرورفته بود» آغاز می شد که مسئولان ایران در ویرایش جدید این کتاب، نام آزربایجان را از این درس حذف کرده اند.

با این اقدام تورک ستیزانه مسئولان آموزش و پرورش ایران، مشخص نمی شود که این اقدام قهرمانانه در آزربایجان به وقوع پیوسته است.

مسئولان ایران همچنین در ویرایش جدید این کتاب به تن دهقان فداکار لباس بر تن کرده اند در حالی که تصویر قهرمان داستان دهقان فداکار طی سالیان گذشته همواره  بدون پیراهن بود.

لازم به ذکر است، «ازبرعلی حاجوی»، اهل روستای «قالاجیق» میانه بود. این دهقان فداکار آزربایجان در آذرماه سال ۱۳۴٠ وقتی ۳۲ سال داشت، متوجه شد که مسیر قطار تبریز به تهران به دلیل ریزش کوه مسدود شده است. ازبرعلی در آن سرمای زمستان با احساس مسئولیت مثال زدنی خود، کتش را آتش زد، در هوا تکان داد و به سمت قطار حرکت کرد و به این وسیله راننده قطار را متوجه خطر نمود و جان صدها مسافر قطار را نجات داد.

مقامات ایران ارزشی برای قهرمانی این دهقان فداکار آزربایجانی قائل نشدند. ابتدا مولفین کتب درسی مدارس ایران، نام کوچک و نام فامیل وی را با هدف فارسیزه کردن از «ازبرعلی حاجوی» به «ریزعلی خواجوی» تحریف کردند و در سالهای گذشته درس دهقان فداکار را از کتب درسی حذف کردند و در نهایت بر اثر اعتراضات صورت گرفته درس دهقان فداکار را به کتابها بازگرداندند و این بار تصویر آنرا تحریف کردند و نام آزربایجان را از این درس حذف کردند.

این دهقان فداکار آزربایجان تا پایان عمر در روستای محرومش در میانه در اوج مظلومیت به سر برد و هیچ مسئولی سراغ وی را نگرفت و آذرماه ٩٦، در سن ٨٧ سالگی در بیمارستانی در تبریز درگذشت.

«یونس حاجوی» فرزند این دهقان فداکار آزربایجان در سال ۱۳۹۷ با انتقاد از بی حرمتی های مقامات ایران در حق پدرش گفت: «همیشه از پدرم می‌شنیدم که می‌گفت چرا هیچ‌کس از من تجلیل نکرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *