صفحه اصلی / آذربایجان / مدیرکل اداره ارشاد آذربایجان ‌شرقی: زبان تورکی عامل حذف فیلم قولچاق از جشنواره فجر+ فیلم

مدیرکل اداره ارشاد آذربایجان ‌شرقی: زبان تورکی عامل حذف فیلم قولچاق از جشنواره فجر+ فیلم

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد آزربایجان‌ شرقی اعلام کرد به حذف فیلم تورکی «قولچاق» از جشنواره فیلم فجر، به ستاد جشنواره و معاونت سینمایی اعتراض کرده است.

قاسم ناظمی با بیان اینکه «همچنان در حال پیگیری این موضوع هستیم»، افزود: «به ما اعلام کردند، ظاهرا استدلال داورها این بوده که مبنا و پایه و داستان فیلم قولچاق براساس دیالوگ ها بوده و چون زبان فیلم هم تورکی بود، نتوانسته‌اند جریان داستان را پیگیری کنند، به همین دلیل فیلم را از جشنواره کنار گذاشته اند.»

لازم به ذکر است، چندی پیش هیئت داوران جشواره فیلم فجر در اقدامی نژادپرستانه و تورک ستیزانه، فیلم قولچاق (عروسک) را به دلیل تورکی بودن، از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشتند. فیلم تورکی قولچاق ساخته «اصغر یوسفی نژاد» کارگردان تبریزی است. او پیشتر نیز فیلم موفق ائو را ساخته بود که با استقبال شدید مخاطبان تورک مواجه شده بود.

بهروز افخمی عضو هیئت داوران جشواره فیلم فجر در حالیکه فیلم قولچاق را «حیرت انگیز» توصیف می کند، اما در ادامه درباره دلیل کنار گذاشتن این فیلم موفق از جشنواره فجر می گوید: «به دلیل تورکی بودن فیلم، هیئت انتخاب جشنواره نمی توانستند موضوع فیلم را دنبال کنند.»

افخمی می گوید که چند سال پیش نیز هئیت داوران جشواره فیلم فجر، فیلم «ائو» دیگر اثر آقای اصغر یوسفی نژاد را به دلیل تورکی بودن از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته بودند.

پیشتر در بهمن ماه ۹۸ هم، در جلسه نقد و بررسی فیلم تورکی «آتابای» در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، «امیر فرض الهی» از خبرنگاراران فارس زبان، سازندگان این فیلم را با اظهارات فاشیستی مورد حمله قرار داد و ادعا کرد در ایران زیان رسمی فارسی است و کسی حق ندارد فیلم ترکی بسازد.

هادی حجازی فر نویسنده و بازیگر فیلم آتابای نیز خطاب به فرض الهی گفت: «افکار شما فاشیستی است و تو و هیچ کس دیگری حق توهین به زبان ترکی را ندارد و طبق قانون اساسی زبان ترکی باید در کشور تدریس شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *