صفحه اصلی / آذربایجان / عدم صدور شناسنامه به «سئوگی» دختر آذربایجانی به دلیل ترکی بودن نامش

عدم صدور شناسنامه به «سئوگی» دختر آذربایجانی به دلیل ترکی بودن نامش

والدین سئوگی دختر آذربایجانی ساکن شهرستان میانه با گذشت یک سال از تولد فرزندشان همچنان از مخالفت سازمان ثبت احوال ایران با صدور شناسنامه برای فرزندشان با نام تورکی «سئوگی» خبر می دهند.

رعنا بالار مادر سئوگی با انتشار پستی به همراه تصویر فرزندش در صفحه اینستاگرام خود نوشته است:

«امروز ۸ دی ماه اولین سالگرد تولد دخترم سئوگی است،اما سئوگی همچنان بدون شناسنامه است!

سئوگی اسمی است که ما در بدو تولد برای دخترمان انتخاب کرده ایم ولی بعد از یک سال تلاش و دوندگی اداره ی ثبت احوال به دلایل واهی (ترکی بودن اسم و حمزه دار بودن ) از صدور شناسنامه به این اسم خودداری می کند.»

سازمان ثبت احوال ایران با همکاری «فرهنگستان زبان فارسی» لیستی برای کودکان تازه متولد شده ارائه کرده و خانواده ها را مجبور می کند اسامی فرزندانشان را از این ‌لیست انتخاب ‌کنند. در حالی که تعداد محدودی از نام های تورکی در این لیست وجود دارد. این اقدام غیرقانونی و نژادپرستانه باعث سرگردانی والدین تورک شده و مشکلات زیادی را برای کودکانشان فراهم کرده است.

در ایران کودک فاقد شناسنامه و کد ملی محروم از تمامی خدمات اجتماعی، آموزشی و درمانی بوده و عدم دریافت شناسنامه برای فرزندان، والدین آذرزایجانی را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند.

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق بین المللی حقوق کودک می‌باشد که ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگانش، از پذیرش آن سرباز می‌زند.

چندی پیش «سینا یوسفی» نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری آزربایجان شرقی اقدام تورک‌ستیزانه سازمان ثبت احوال ایران مبنی بر عدم صدور شناسنامه برای اسامی تورکی را «غیرقانونی» و «خلاف قانون ثبت احوال» خوانده بود.

پیشتر والدین آییل ، آنار ، سئوگی ، یاغیش ، آتاکان ، اوغوز، تورکای ، تارکان و ائلجان در صفحات اینستاگرامی و مصاحبه با رسانه ها از مخالفت سازمان ثبت احوال ایران با صدور شناسنامه برای فرزندانشان خبر داده بودند. برخی از این افراد پس از مبارزه و پیگیری های چند ماهه و بعضا چند ساله در نهایت سازمان ثبت احوال ایران را مجبور کردند برای فرزندانشان با اسامی تورکی مورد علاقه شان شناسنامه صادر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *