صفحه اصلی / آذربایجان / تحلیل زلزله سوم و چهارم بهمن ۱۴۰۰ تبریز – دکتر توحید ملک زاده

تحلیل زلزله سوم و چهارم بهمن ۱۴۰۰ تبریز – دکتر توحید ملک زاده

زلزله صبح ساعت هشت روز سوم ۱۴۰۰ با بزرگی قابل تامل ۴/۴درجه در عمق ۲۵ کیلومتری و پس لرزه چند دقیقه بعد با بزرگی۳/۵ شاید سرآغازی باشد برای چندین زلزله بزرگ و کوچک دیگر در محدوه تبریز و مخصوصا گسل بنیادی شمال تبریز. ۴بهمن هم شاهد زلزله نسبتا متوسطی بودیم.

شهر تبریز از معدود شهرهایی است که از بخت بدش در زون گسلی ساخته شده و در حال گسترش است. طول آکتیو گسل تبریز در حدود صد کیلومتر است که با در نظر گرفتن پارامترهای دیگر تا دویست کیلومتر نیز می رسد. طویل بودن این گسل به همراه زون بودنش مخصوصا در شمال تبریز بر پیچیدگی مکانیزم آن افزوده است. محاسبات زلزله شناسی پریود بازگشت زلزله های بزرگ بالای ۷ ریشتر در تبریز را حداکثر دویست سال نشان می دهد. بنابراین با توجه به اینکه از آخرین زلزله بزرگ و مخربی که در سال ۱۷۸۰ میلادی در تبریز رخ داده بیش از دویست سال گذشته و با علم به شواهد و قراینی چون زلزله های بزرگ قطور، میانا- سراب، اهر ورزقان و خرد زلزله های اطراف میشو و خوی که آکتیو بودن منطقه را نشان می دهد، انتظار داریم زلزله بزرگی در منطقه تبریز رخ دهد.

به نظر  می آید گسل تبریز در وضعیت پرتنشی قرار دارد و تحمل فشار تکتونیکی ان در حد بالایی است که متاسفانه این امر هم به وقوع زلزله ای پرقدرت کمک خواهد کرد.

اگر طول گسل تبریز را ۱۰۰ کیلومتر در نظر بگیریم که متاسفانه قسمت عمده آن در پهنه شمالی شهر تبریز قرار دارد، انتظار وقوع زلزله حداکثر ۷.۶ درجه را خواهیم داشت.

در ماههای قبل مناطق شرق و غرب تبریز به کرات لرزیده اند. و این زنگ خطری است برای آمادگی متولیان . فعالیت در غرب تبریز محدوه گسلهای شمال و جنوب میشو حتی تا قوطور و شرق تبریز مناطق بستان آباد و باسمنج نیز زنگ خطری برای این موضوع بوده است.

تنها راه خلاصی از زلزله در درازمدت اهمیت دادن به اصول مهندسی و علمی می باشد. بطور مستقیم معاونت عمرانی استانداری، مسکن و شهرسازی، شهرداری تبریز و نظام مهندسی متولی استحکام سازی تبریز هستند. مسولین درباره مقاومت در برابر زلزله تبریز چه کرده اند حتما به عنوان متولی پاسخگو هستند.

انجام عملیاتهای ایمنی در شریانهای حیاتی شهری، استحکام سازی لرزه ای سازه های مسکونی، اعمال عملی مطالعات ریزپهنه بندی لرزه ای شهر تبریز توسط شهرداری و نظام مهندسی و همچنین آگاه سازی مردم برای مشارکت در کاهش خسارات حتما می تواند از تلفات و خسارات احتمالی زلزله ها بکاهد.

۴بهمن ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *