صفحه اصلی / آذربایجان / تحت فشار پان ایرانیست‌ها عبارت «ترک بودن ماننایی»ها از خبرگزاری های رسمی حذف شد + عکس

تحت فشار پان ایرانیست‌ها عبارت «ترک بودن ماننایی»ها از خبرگزاری های رسمی حذف شد + عکس

تحت فشار پان ایرانیست‌های ضدترک، مراسم رونمایی از جام سه هزار ترکان ماننایی در اردبیل لغو شد و در اقدامی نژادپرستانه عبارت «ترک بودن ماننایی»ها از خروجی خبرگزاری های ایران حذف گردید.

به گزارش گاماج به نقل از گوناز تی وی، در ۱۸ ارديبهشت‌ماه ۹۸، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان اردبیل از رونمایی جام سه هزار ساله ماننایی در روز جهانی موزه‌ها در ۲۸ اردیبهشت‌ماه در اردبیل خبر داد.

«نادر فلاحی» با اعلام این خبر گفت: «مانناییان دولتی ترکی بودند که از حدود هزار تا ۷۰۰ سال پیش از میلاد در شمال غربی ایران حکومت می کردند. این تمدن میراث دار تمدن‌های «توروککی»، «لولوبی» و «قوتی» است و شهرستان خلخال نیز بخشی از آن بوده است.»

اشاره نادر فلاحی به ترک بودن «ماننا»ها، خشم پان فارس‌ها و پان ایرانیست‌های ضدترک را برانگیخت و این مدیر آذربایجانی مورد حمله ترک ستیزان قرار گرفت.

شدت هتاکی ها و هجمه ها تا حدی گسترش یافت که تحت فشار نیروهای امنیتی ایران، اکثر خبرگزاری‌های رسمی کشور یا این خبر را به کلی از خروجی خود حذف کردند و یا  عبارت مربوط به «ترک بودن ماننایی ها» را از محتوی خبر سانسور کردند.

از میان خبرگزاری های رسمی در ایران، هم اکنون تنها دو خبرگزاری آریا و خبرگزاری برنا این خبر را بدون تحریف انعکاس داده اند که در روزهای آتی احتمال دارد این دو منبع نیز خبر مربوطه را تحریف یا حذف کنند.

عجیب اینکه سایت رسمی «اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل» تحت فشارها نهادهای امنیتی ایران، پس از گذشت ده روز مطلبی را در این باره منتشر کرده و اصل خبر مربوط به رونمایی از این جام را هم تکذیب کرد.

در این تکذیبیه در کمال تعجب اعلام شده خبر مذکور توسط «رسانه های معاند نظام نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته» و مدیر کل میراث فرهنگی استان اردبیل «هرگونه اظهارنظر از قول وی در ارتباط با این موضوع را قویا تکذیب می کند.»

خبرگزاری میراث فرهنگی ایران «میراث آریا» نیز خبر مذکور را بکلی از خروجی خود حذف کرده اما با سرچ در گوگل تیتر خبر مذکور در این خبرگزاری نشان داده می شود.

در حالیکه شهروندان ترک خود را برای برگزاری سالگرد قیام خردادماه ۸۵ آذربایجان جنوبی آماده می کنند این اقدام ترک ستیزانه مقامات ایران خشم شهروندان آذربایجانی را برانگیخته است.

در ایران تاریخ ترک ها مورد تحریف قرار می گیرد. پان ایرانیست ها و ترک ستیزان، حضور ترک ها در آذربایجان و ایران پیش از اسلام را انکار می کنند و ادعا می کنند ترک های آذربایجان در اصل فارس بوده اند و تحت فشار مغول ها ترک شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *