صفحه اصلی / آذربایجان / ارسال پرونده عباس لسانی برای بررسی به تهران

ارسال پرونده عباس لسانی برای بررسی به تهران

پرونده فعال سرشناس آذربایجان جنوبی (آزربایجان) «عباس لسانی» جهت بررسی از اردبیل به تهران فرستاده شد.

خانواده عباس لسانی زندانی سیاسی محبوس در بند ۷(بند امنیتی) زندان مرکزی اردبیل به نزدیکانشان خبر داده اند که در پی مراجعه به دادگستری اردبیل جهت پیگیری وضعیت پزشکی این فعال سرشناس آزربایجانی و زمان اعزام ایشان به پزشکی قانونی اطلاع یافته اند که پرونده آقای لسانی پس از درخواست مسئولین قوه قضاییه و بررسی سه تن از قضات دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل جهت رسیدگی بیشتر به تهران ارسال شده است.

پیشتر سید محمدرضا فقیهی وکیل آقای لسانی با نگارش نامه ای به ریاست قوه قضائیه ضمن تشریح ایرادات اساسی ماهوی در پرونده موکل خویش خواستار رسیدگی شده بود که با دستور دفتر ریاست قوه قضاییه، پرونده مورد نظر توسط سه تن از قضات تجدیدنظر استان اردبیل مورد بازنگری قرار گرفته و سپس کل پرونده در اوایل آذرماه امسال جهت رسیدگی به ایرادات حقوقی به تهران ارسال گردیده است.

اواسط مرداد امسال در مراجعه خانواده آقای لسانی به دادگستری اردبیل، مسئولین دفتر مدیر کل دادگستری اطلاع داده بودند که جزئیات پرونده عباس لسانی به تهران ارسال شده است تا بدلیل درخواست شورای حقوق بشر سازمان ملل جهت بررسی از طریق دستگاه حقوق بشر برون مرزی قوه قضائیه، در اختیار دفتر آن نهاد قرار داده شود.

عباس لسانی مدتهاست در زندان با مشکل دیسک کمر شدید روبرو بوده و مداخله‌های ارگانهای امنیتی، اطلاعاتی در پرونده او باعث سهل انگاری مسئولین زندان در قبال سلامت جسمانی ایشان شده است.

کمبود تجهیزات پزشکی‌ بهداری و عدم‌ امکانات‌ کافی‌ در زندان مرکزی اردبیل، دست کادر درمان این مرکز در مواجهه با تشخیص درست علل بیماری زندانیان را خالی گذاشته و اغلب رنجهای مضاعف و طولانی مدت به زندانیان آنجا تحمیل کرده است.

عباس لسانی پیشتر و در دوره همه‌گیری کرونا نیز علی رغم توصیه‌های کادر درمان بهداری مبنی بر لزوم مرخصی استعلاجی برای وی با دخالت نیروهای امنیتی روزها و هفته‌ها از دسترسی به امکانات درمانی محروم مانده بود که نهایتا به جهت وخامت حالش، واکنش شدید کاربران مجازی و کنشگران مدنی به این موضوع را همراه گشته و باعث شد هئیتی از شبکه بهداشت و درمان این شهر با حضور در زندان به مداوای او بپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *