صفحه اصلی / آذربایجان / اردوغان: میلیون ها آذربایجانی در ایران زندگی می کنند/به نظر می‌رسد دولت جدید ایران تنش با آذربایجان را ادامه نخواهد داد + ویدئو

اردوغان: میلیون ها آذربایجانی در ایران زندگی می کنند/به نظر می‌رسد دولت جدید ایران تنش با آذربایجان را ادامه نخواهد داد + ویدئو

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به آذربایجان جنوبی (آزربایجان جنوبی) تاکید داشت: «میلیون ها آزربایجانی در ایران زندگی می کنند»

رجب طیب اردوغان؛ رئیس جمهور ترکیه امروز پنجشنبه (۲۹ مهر) در یک کنفرانس مطبوعاتی به آزربایجان جنوبی اشاره کرد.

اردوغان در پاسخ به سوالی در خصوص برگزاری نظامی ایران در مرز با جمهوری آزربایجان گفت: «من شخصاً اعتقاد ندارم که بین ایران و آزربایجان درگیری نظامی رخ نخواهد داد. ایران نمی تواند به دلیل روابط دوجانبه آزربایجان با اسرائیل، جمهوری آزربایجان را هدف قرار دهد، زیرا امروز میلیون ها آزربایجانی در ایران زندگی می کنند و جمعیت آزربایجانی های ساکن در ایران برای همه مشخص و واضح است. معتقدم رئیس جمهور جدید ایران این راه اشتباه را ادامه نخواهد داد.»

رئیس جمهوری ترکیه درباره جمعیت آزربایجان جنوبی توضیح نداد اما گفت: «رقم جمعیتی آزربایجانی های ایران مقابل چشم است.» طبق آخرین برآوردها جمعیت تورکان آزربایجان جنوبی بیش از ۳۰ میلیون و حدود ۳۵ میلیون نفر تخمین زده می شود.

اشاره رئیس جمهور ترکیه به برگزاری مانور جمهوری اسلامی در حاشیه رود آراز و در نوار مرزی با جمهوری آزربایجان است. برگزاری این رزمایش اعتراض شهروندان آزربایجان جنوبی را به دنبال داشت.

پیش از این پرزیدنت الهام علی‌اف نیز در آستانه مانور نظامی از جمهوری اسلامی به دلیل برگزاری این مانور در نزدیکی مرزهای این کشور و تردد غیرمجاز کامیون‌های ایرانی در قاراباغ انتقاد کرد.

علی‌اف گفت: «هر کشوری می‌تواند هر رزمایش نظامی را که می‌خواهد در خاک خود انجام دهد. این حق حاکمیت اوست. اما سئوال اینجاست که چرا اکنون و چرا در مرز ما؟ چرا وقتی ۳۰ سال ارامنه در جبرائیل، فیضولی و زنگیلان مستقر بودند هیچ رزمایشی برگزار نشد؟ این سئوالات را نه من بلکه آزربایجانی های سراسر جهان به حق می‌پرسند.»

رئیس جمهور آزربایجان تاکید داشت آزربایجان مسئولانه رفتار می‌کند و امیدوار است «واکنش‌های احساسی» نسبت به «اقدامات قانونی» این کشور موقتی باشند.

رئیس جمهوری آزربایجان همچنین تاکید داشت که این کشور خود تصمیم می‌گیرد که با کدام کشور ارتباط برقرار کرند و «هیچ کس اجازه ندارد در امور داخلی ما دخالت کند.»

رئیس‌جمهور آزربایجان با اشاره تلویحی به این اظهارات گفت ما خواهان ارائه شواهد و ثبوت هستیم و مقام‌های ایران باید: «چشم‌شان را باز کنند و درست نگاه کنند.» او تاکید کرد که این اتهامات بدون پاسخ باقی نخواهد ماند و هر کسی باید مسئولیت اظهاراتش را بپذیرد و دولت او اجازه نمی‌دهد هر کسی علیه آزربایجان «هر افترایی» را مطرح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *